Ankara katliamı üçüncü ayında anıldı

0
Ankara katliamı üçüncü ayında anıldı

103 kişinin hayatını kaybettiği, üç yüz den fazla kişinin de yaralandığı Ankara katliamı ikinci ayında gerçekleştiği Ankara Garı önünde anıldı.

 

Press Haber – Ankara katliamı anmasına hayatını kaybedenlerin aileleri, KESK, DİSK, TTB, TMMOB temsilcileri katıldı. 9.45’te Ankara Garı önünde toplanan kitle, katliamda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi.Yapılan konuşmaların ardından katliamın gerçekleştiği yere kırmızı karanfiller bırakıldı. Alanın güvenliği ise, kitle tarafından oluşturulan çemberlerle sağlanıldı.

 

“ONLAR SAVAŞTA ISRAR ETTİKÇE BİZ BARIŞ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Grup adına basın açıklamasını okuyan KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı üzerinden tam üç ay geçtiğini belirterek, “Gün geçtikçe öfkemiz daha da büyüyor. Çünkü çocuklarımızın, barış şehitlerimizin katilleri aramızda dolaşıyor. Adeta aklımızla dalga geçiliyor. Katliamı ananları susturmak için yargı ve güvenlik güçleri aracılığıyla adeta terör estiriliyor. Ankara Katliamı’da hayatını kaybedenler için ilan edilen üç günlük yas göstermelik kalmıştır. Çünkü katliamı kınayan işçi ve emekçilere onlarca soruşturma açılmıştır. aklın devre dışı olduğu, kandan ve gözyaşından beslenen bir süreçten geçiyoruz. Bugün sur gibi ilçeye bile 10 bin asker yığılırken, katliamın gerçekleştiği bu alanda neden güvenlik önlemi alınmadı. 10 Ekim’de bu alanda barış çığlığımızı kana buladılar. Onlar savaşta ısrar ettikçe biz barış demeye devam edeceğiz ve bunun için hangi bedeller ödenecekse ödemeye devam edeceğiz. Diyarbakır, Suruç, Roboski, Tahir Elçi‘nin davalarının failleri bulunmazken, Ankara Katliamı‘nın yargılanmasını beklemek deyim yerindeyse saflık olur. Canlarımızdan devraldığımız barış bayrağını taşımaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“BAŞKA BİR ULUS ÜZERİNDE BASKILAR KURARAK BU SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ”

Katliamda hayatını kaybeden Sarıgül Tüylü’nün eşi Celalettin Tüylü, konuşmasına Reyhanlı, Roboski, Suruç, Gezi’de hayatını kaybedenler anarak başladı. Tüylü, “Bu katliamlarda hayatını kaybedenlerin hepsi kerpiç evlerde yaşayan gariban kardeşlerimizdir. Kürt ulusu üzerinde ki baskılar gittikçe artmaktadır. Başka bir ulus üzerinde baskılar kurarak bu sorunu çözemezsiniz. Biz sorunun savaş değil, barış yoluyla çözülmesini istiyoruz. Gelin birlikte kardeşliği konuşalım, kardeşlik yürüyüşü gerçekleştirelim. Aksi taktirde kaybedenler yine biz olacağız” dedi.

Ankara katliamı üçüncü ayında anıldı

 

KATLİAM CEPHESİNE KARŞI BİRLEŞİK CEPHE OLUŞTURULMALI

Acımız oldukça büyük hepinizi saygıyla selamlıyorum diyerek konuşmasına başlayan Fevzi Sert’in babası Sadettin Sert, “CHP ve HDP seçimlerde bir milyon insanı toplayabiliyorlar. Neden bugün buraya bir milyon insanı yığmıyorlar. Bu katliam cephesine karşı birleşik cephe oluşturulmadıkça başarılı olunamaz” dedi.

 

“BARIŞ İÇİN CANINI VERENLER TARİH OLUP YAŞAYACAKTIR”

Anmada konuşan Gökhan Arpaçay’ın ablası ise şunları söyledi: “Zalimin amacı bizleri susturmak korkutmaktır. Ey zalim senin zulmün varsa, bizimde Allahımız var. Gün gelecek zalimler yok olacak. Oysa barış için ölenler tarih olup yaşayacaktır. Unutmayın bu insanların kanlarıyla boğulacaksınız“.

ankara-katliami

 

 

“BİZLER KATLEDİLMEYİ BOMBALARLA PARÇALANMAYI HAKKETMİYORUZ”

Doksan gün önce bu meydanda 103 barış elçisini kaybettiklerini belirten Korkmaz Tetik’in abisi Erdoğan Tetik, “Bu korkunç katliamın üzerinden 90 gün geçti. Biz bugün burada sayısı az yürekli insanlar olarak bu katliamı anıyoruz. Biz ölümü hakketmiyoruz, bombalarla parçalanmayı, asit kuyularında öldürülmeyi, iş cinayetleriyle katledilmeyi hakketmiyoruz. Faşizmi, sömürüyü kendisine rehber eden cumhurbaşkanları ve başbakanları hiç hakketmiyoruz. Bizler ancak birleşerek bu katliamın hesabını sorabiliriz” diye konuştu.

(Haber ve Fotoğraf: Kadir GÜRHAN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here