Ana SayfaHaberlerDünyadanBağdat Büyükelçisi Stuart Jones’ten...

Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones’ten İŞİD açıklaması!

20’den fazla Batı ve Arap ülkelerden oluşan koalisyon güçlerinin, ABD öncülüğünde mücadele verdiği İşid terör örgütünün savaş gücünün önemli kısmını kaybettiği bildiridi.

 

Deutsche Welle IŞİD’te yer alan habere göre,  ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones tarafından yapıldı. Büyükelçi Jones, dün El Arabiya televizyonuna verdiği demeçte, koalisyon güçlerinin IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonlarda 6 bin militanın öldüğünü belirtti.

İsimlerini vermeyen ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri Büyükelçi Jones’un açıklamasını doğrularken, Savunma Bakanı Chuck Hagel konuya farklı bir yaklaşım getirdi. IŞİD’le mücadelede “ceset sayımı” anlayışının doğru olmadığını kaydeden Hagel, Vietnam savaşını hatırlattı. Savunma Bakanı, “Her gün ceset saydığımız bir başka savaşın içindeydim. O savaşı kaybettik” ifadesini kullandı.

Chuck Hagel, IŞİD’in baskı altında olduğunu ortaya koyan başka işaretler bulunduğunu söyledi. Cihatçıların cepheye yeni savaşçı yetiştirmekte zorlandığını, cephede ikmal ve muharebede zorluklar yaşadığını kaydetti.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon Irak’taki hava saldırılarını 8 Ağustos, Suriye’de ise 23 Eylül’de başlattı. ABD istihbaratının geçen yıl açıkladığı bir tahmine göre IŞİD militanlarının sayısı 20 – 31 bin 500 arasında oynuyordu. Hava saldırılarında 6 bin dolayında militan yitirmesi, IŞİD’in savaş gücünün yüzde 20 – 30 oranında kaybı olarak yorumlanıyor.

Musul IŞİD’den geri alınacak

Bu arada “Wall Street Journal” gazetesi, Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’un IŞİD’den kurtarılması için hazırlık yapıldığını duyurdu. Gazetenin dünkü nüshasında yer alan bir habere göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Lloyd Austin, halen eğitim altında bulunan Irak askerleri ve Peşmergeler tarafından yürütülecek operasyona Amerikan askerlerinin de destek vermesi seçeneğini değerlendiriyor.

Öta yandan IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona üye 21 ülkenin temsilcisi, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin davetiyle dün İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya geldi. Toplantıda IŞİD’e karşı izlenen strateji gözden geçirildi. Askeri operasyonların yanı sıra yabancı savaşçı sorunu, terör örgütünün finansmanı ve çatışma bölgesinde bulunan sivillere insani yardım ulaştırılması gibi konular ele alındı.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

10 madde ile internetin devi Google ve bilinmeyenleri

Teknoloji ve internet devi Google'ı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?...

İtalyan sanatçı Davide Bonazzi’den akla ziyan 39 kapitalizm eleştirisi

Davide Bonazzi, yaptığı illustrasyonlarla günümüz dünyasının çarpıklığını gözler önüne sererek, bireyin...

10 yaşına basan Twitter’da tarihi 10 paylaşım

21 Mart’ta 10 yaşına basan sosyal paylaşım sitesi Twitter, bugün en çok...

17 Fotoğrafla bitmeyen savaşların muhabiri Robert Capa kimdir?

Savaşın fotoğrafı dendiğinde kaçınılmaz olarak ilk akla gelen isin Robert Capa...

Tartışı-Yorum

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi...

Hasan Cemal: 7 Haziran’da oyum HDP’ye!

T24 yazarı Hasan Cemal, 5.3.2015 tarihli yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı. Cemal yazısında "Başkan babalık hayalleri uçup gidebilir. Bunun içindir ki, Erdoğan’la tetikçileri HDP’yi hedef tahtası haline getirdiler" ifadelerini...

Alice’ten zuhur eden Distopya mukaddimesine!

Kadir Yıldırım Sevgili gündüz; Dünya hayal ettiğim kadar harika değil. Senin gölgenin altında günah işliyorlar. Baş ucunda, beyaz pamuktan bir sehpa gibi uzanan bulutların altı karanlık.  Sevgili gündüz;Dünya hayal ettiğim kadar harika değil.Senin gölgenin...