Ana SayfaHaberlerDünyadanİstanbul ve Paris'te eş...

İstanbul ve Paris’te eş zamanlı ‘Charlie Hebdo’ anması!

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıda yaşamını yitiren 12 kişiyi anmak için yarın Paris’te binlerin katılacağı anmayla eş zamanlı olarak Taksim’de de sessiz yürüyüş yapılacak.

Gazeteciler Forumu’ndan yapılan açıklamaya göre yürüyüş yarın saat 16.00’da Galatasaray Meydanı’ndan Fransız Konsolosluğu’na düzenlenecek. Türkiyeli mizahçılar ve gazetecilerin katılacağı yürüyüş, ‘Nous Sommes Tous Charlie’ (Hepimiz Charlie’yiz) pankartıyla gerçekleştirilecek.

Gazeteciler forumundan yapılan çağrı metni şöyle:

“Charlie Hebdo yazarı Dr. Patrick Pelloux gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, ‘Dergi devam edecek çünkü onlar kazanamadı. Ölenler bir hiç uğruna ölmedi’ dedi.

Bu saldırı mizaha yapıldı. Bu saldırı, silahla savaşarak değil yazarak/çizerek mücadele edenlere; devletlerin ve saldırganların istediğinin aksine, tek mücadele aracı kalemi olanlara yönelikti.

Biz de, ifade özgürlüğümüz, mizah hakkımız, gülme hakkımız, eleştirme ve sorgulama hakkımız, özgür sanat hakkımız, tabulara direnme hakkımız için, kalemimizle mücadele etmeye devam edeceğimizi söylemek için, ‘Onların kazanmadığını, bir hiç uğruna ölmediklerini’ dünyanın bu tarafından da göstermek için, eşitlik, özgürlük, kardeşlik için, çizerler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler olarak yarın Paris’teki anmayla aynı saatte, 16:00’da, Galatasaray meydanında toplanıp Fransız Konsolosluğu’na, yine Paris’teki gibi sessiz, sadece kalemlerimiz ve Charlie Hebdo konulu dövizlerimizle yürüyeceğiz. Destek vermek isteyen herkesi bekleriz.”

Kaynak: DİKEN

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Düzenli cinsel hayatın 10 faydası

Batı ülkelerinde 16 yaşlarına kadar inen cinsellikle tanışma yaşı Türkiye’de de...

38 fotoğrafla heykellerin insanla imtihanı!

Bu listemizde heykellerin insanlarla imtihanını konu edindik. İnsanlar çeşitli şekillerde yapılmış heykellerle...

Sosyal Medyadan 20 maddeyle Beşiktaş yenilgisi

UEFA Avrupa Ligi'nde Clup Brugge ile kendi evinde oynayan Beşiktaş 3-1...

Geçmişin Korkutucu ve Garip Tıp Yöntemleri!

Günümüzde bizler ilaçlara alışmışız. Ne derseniz deyin ama tıp yerinde durmayıp...

Tartışı-Yorum

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar,...

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz...