Ana SayfaPolitikaBingöl'de seçim aracına saldırı...

Bingöl’de seçim aracına saldırı sonucu ölen HDP’li Öge’nin yaşam öyküsü

Bingöl karlıova’da HDP’nin seçim aracına silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Hamdullah Öge’nin hayatıyla ilgili detaylar ortaya çıktıkça aileye yapılan saldırının ilk olmadığı görüldü.

 

Bingöl‘de HDP seçim aracına yapılan saldırı sonucu yaşamını yitiren araç sürücüsü Hamdullah Öge‘nin daha önce de saldırılara maruz kaldığı ve babasının JİTEM tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Tarft’a yer alan Remzi Budancir’in haberine göre, Bingöl’de HDP’nin seçim çalışmalarına destek veren ve seçim aracını kullanan Hamdullah Öğe kurşuna dizilerek katledildi. Biraz arşiv karıştırılınca 9 çocuk babası Öğe’nin yaşamında çok çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

hamdullah öge kimdir, bingöl hdp aracı, hdp seçim aracına saldırı, hdp, hamdullah öge, selahattin demirtaş,

2004 YILINDA EVLERİ BASILDI

Öğe’nin adı ilk kez 2004 yılında bir baskın ve İHD raporunda yer aldı. Karlıova ilçesinin Yorgançayır Köyü’nde yaşayan Öğe ailesinin evi maskeli 8 kişi tarafından basıldı. Gece köye gelen kimliği meçhul 8 kişi zorla evlere girmek istiyor, çocukların içinde olduğu eve bomba atmakla tehdit ediyorlar. Evden av tüfeğiyle ateş açılınca kaçıyorlar, sabaha karşı Jandarma komutanı, askerler ve koruculardan oluşan 60-70 kişilik bir grupla geri gelip köyü basıyorlar. Köy muhtarını, Hamdullah Öğe’yi ve kardeşi Murat’ı resmi üniformalı kişiler dövüyor.

OLAYI ARAŞTIRAN HEYETTE DEMİRTAŞ VAR

Bu olayın ardından bilgilendirilen İHD derhal bir heyet oluşturup Bingöl’e gidiyor. Tüm mağdurlarla görüşüyor.. 24 Mayıs 2004 tarihinde de “Karlıova İlçesi Yorgançayır Köyünde Ölüm Tehditi ve İşkence İddialarına İlişkin Rapor“ başlıklı çalışmayı hazırlayıp basına sunuyorlar. Olayın üzerine giden, raporu hazırlayan isimlerden biri de dönemin Diyarbakır İHD Şube Başkanı, bugünün HDP lideri avukat Selahattin Demirtaş.

BABASINI ÖLDÜ DİYE YOL KENARINA ATIYORLAR

Hamdullah Öğe’nin babası ise 2001’de kar maskeli kişilerce kaçırılıp öldüresiye dövülmüş. Öyle işkence edilmiş, öyle dövülmüş ki, öldü diye yol kenarına atmışlar. Güvenlik görevlileri beraat etmiş. Köy basma, o beraat kararının hemen sonrasında olmuş.Olaya dair 6 tane yazılı ifade var, tüm köy halkı tanık. Bu olay üzerine İHD Bingöl Şubesine başvuruda bulunan Baba Selahattin Öğe, öldürülme korkusuyla saklandıklarını anlatır. Baba Öğe, bu olaydan önce 19 Şubat 2001’de kar maskeli ve silahlı kişilerce kaçırılıp, işkence edildikten sonra öldü sanılarak ilçe dışında bulunan Yatılı İlköğretim Okulu bahçesine atıldığını, bu olay ile ilgili yargıya başvurmasından kaynaklı sorunlar yaşamaya başladığını anlatır.

“ÇOCUKLARIMA BİR ŞEY OLURSA GÜVENLİK GÜÇLERİ SORUMLU”

Eşinin ve çocuklarının anlatımından gelen kişilerin korucu ve JİTEM elemanları olduğunu tahmin ettiğini ifade eden baba Öğe, halk arasında gelen silahlı kişilerin içinde iki kişinin Çırık hamdullah öge kimdir, bingöl hdp aracı, hdp seçim aracına saldırı, hdp, hamdullah öge, selahattin demirtaş,korucuları iki kişinin de Genç korucuları olduğu söylendiği, silah atışları sonucunda bir ya da iki kişinin yaralanmış olabileceğini belirtir. Kendisinin ve ailesinin yaşamından endişe duyduğunu belirten Öğe, , kendisine ve çocuklarına bir şey olursa bundan güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunu ifade eder.

HDP’nin seçim çalışmaları sırasında silahlı saldırı sonucu öldürülen Hamdullah Öğe de bu olayda ifadesi alınanlar arasında yerini alır. Hamdullah Öğe, evlerinin penceresinden baktığında birkaç kişiyi gördüğünü, silaha mermi sürme sesini işittiğini, akabinde pencereden seslenen kardeşine bir elin uzandığını, kardeşini saçından tutarak çektiğini, o sırada dışarıdan ‘köyü uyandırdınız’ diye bu kişilerin bağırdığını anlatır. Bu kişilerin kaçmasının ardından köye gelen asker ve korucular tarafından anne, erkek v kız kardeşine küfür edildiğini, kendisinin de dövüldüğünü anlatan Öğe, istedikleri ifadeyi vermeye zorlandıklarını belirtir. (Taraf)

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’ndan derlediğimiz 18 fotoğraf

Presshaber.com -  2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nın ödüllü fotoğraflarını sizin için...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Twitter Trollerinden akla ziyan 16 paylaşım

Yeni iletişim teknolojileriyle birlikte gelen "iletişim hali" ve sosyalleşmenin yeni alanlarında...

Dünyadaki En Garip Düğün Örf ve Adetleri!

Çeviri/Günel Abdullayeva Tekcan Ah bu düğün var ya bu düğün! Bu seremoni...

Tartışı-Yorum

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar,...