Ana SayfaKültür SanatEdebiyatBir Suçlunun Izdırabı: Suç...

Bir Suçlunun Izdırabı: Suç ve Ceza

Dünyada en çok okunan kitapların başında gelen ve edebiyat alanının zirvesini oluşturan Suç ve Ceza hala insanlar tarafından en çok okunan kitapların arasında kendisine yer bulmaktadır. Suç ve Ceza’yı bu kadar değerli kılan birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bu unsurların en başında insanı bu kadar iyi tanıyan ve tanıtan bir kitabın daha bulunmaması olabilir.

Suç ve Ceza’nın Yazarı Kimdir?

 Suç ve Ceza gibi büyük bir kitabı tabii ki Dostoyevski’den başkası yazamazdı. Rus ve Dünya edebiyatının en önemli insanlarının başında gelen Dostoyevski Suç ve Ceza isimli eseriyle edebiyatın doruk noktalarına ulaştı ve tüm dünyaya kendisini duyurmayı başardı. Yazarın amacı belki bu değildi veya istediği durum bu değildi ama yine de öylesine büyük bir eser kaleme aldı ki tüm dünya Dostoyevski’yi tanıdı ve Suç ve Ceza’yı okudu. 

Dünyada en çok okunan kitapların arasında bulunan  Suç ve Ceza yıllar geçmesine rağmen hala ilgiyle okunuyor ve insanlar tarafından beğeni kazanıyor. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 1821 yılında dünyaya geldi. Sonrasında ise Rus edebiyatının dünya edebiyatında bu kadar domanisyon kurmasında en etkili isimlerin başında geldi. 

Çocukluğu büyük sıkıntılarla geçen Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin annesi hastaydı ve bu durumun yanında da babası da sarhoştu. Bu sıkıntılı süreçlerin arasında kendisini ruhsal anlamda büyütmeyi başaran yazar, çocukluğundaki bu birikimi eserlerine yansıtarak insan kavramı enine boyuna inceleyen bir yazar olarak adını tarihe yazdırdı. Hayatında yaşadığı tecrübeleri eserlerine yansıtan yazar, yazma süreciyle ilgili çalışmaları sonucunda erişkinlik seviyesine ulaştı ve Suç ve Ceza gibi bir eseri kaleme aldı.

Dostoyevski ve Eserleri

 İlk eseri olan İnsancıklar adlı romanı büyük yankılar uyandırdı. Daha sonrasında bu yönlerde istediği başarıyı elde edemeyen Dostoyevski politikayla ilgilenmeye başladı. Politik yazılarından ötürü, devlet aleyhinde yazıları bulunduğu için cezalar çekti. 

Ölüm cezasına çaptırılan Dostoyevski ölümden son anda kurtuldu. Daha sonrasında yaşadığı çetrefilli yıllardan sonra artık kendisini edebiyat alanına bıraktı ve tarihe geçecek bir sürü eser kaleme aldı. 

Ezilenler, Ölüler Evinden Anlar, Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala, Karamazov Kardeşler gibi yüksek kalitede edebi eserler bırakarak 28 Ocak 1881 tarihinde dünyaya veda etti.

Suç ve Ceza

 İnsan kavramının üzerinde duran eser, Dünya Edebiyatı için en önemli kitapların başında gelmektedir. Dünyada en çok okunan kitapların başında gelen Suç ve Ceza, insan kavramı üzerinde derin analizleri bulunan nadir kitaplardan bir tanesidir. Rus yazarlarının en iyileri arasında bulunan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski tarafından kitabın yayınlanma tarihi 1866’dır. Kitabın ilk çıkışından sonra Dünya Edebiyatı için büyük bir dönüm noktası oldu. 

Birçok psikolog ve uzman kişi Dostoyevski’nin bu kadar kaliteli psikanizlerini ve insan psikolojisine bu kadar kaliteli yaklaşabilmesi konusunda yazılar, makaleler yazdılar. Suç ve Ceza tür olarak psikolojik dram kısmına sokulabilir ama kitap böylesine bir sınırlandırmayı hak etmemektedir. Birçok fikir açısından yararlanabileceğiniz bu nadide eser hala dünyada en çok okunan kitapların arasında durmaktadır. 

Suç ve Ceza romanı temel olarak adından da anlaşıldığı üzere iki temel kavram üzerinde durmaktadır. İnsan neden suç işler, suç diye adlandırdıklarımız suç mudur? İnsanı suç işlemeye iten etkenler nelerdir? Toplum suçu inşa eder mi gibi suç kavramı ile ilgili sorulara cevaplar vermektedir. Suç ve Ceza romanının üstünde durduğu bir diğer konu da ceza kavramıdır. Cezalar neye göre verilmelidir, ceza suçun bir sonucu olmalı mıdır? Dostoyevski bu eserinde birçok sorunun peşine düşüyor ve cevaplar buluyor.

 Bazı kitapların karakterleri neredeyse  kitaplardan daha popüler hale gelmektedir. İşte bu kitabın karakteri de bu konuya dahil olabilir. Raskolnikov karakteri Dünya Edebiyatı’nda en popüler olan karakterlerin başında gelmektedir. Raskolnikov birçok insanın kendisini bulduğu ve Dostoyevski’nin kurgu hayatındaki şüphesiz en başarılı karakterlerin başında gelmektedir. 

Suç ve Ceza Raskolnikov ve benzeri karakterleriyle edebiyat alanına bir sürü karakter kazandırdı.  İnsan psikolojisini bu kadar derinlemesine analiz edebilmesi ve insani duyguları bu kadar net bir dille ifade edebilen Dostoyevski dünyanın en çok okunan yazarları arasında olmayı uzun zamandan beri başarabilen az yazarlardan birisidir. Suç ve Ceza kitabı da insanlık tarihi boyunca insanla beraber devam edecek olan nadir kitaplardan birisidir. Yapılan araştırmalara göre tarih boyunca en çok okunan kitapların başında bulunmaktadır.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

İTÜ’de kendi alanında ilk birçok teknolojik tarihi eser yeşiller giydi

İstanbul Teknik Üniversite’sinde (İTÜ) emektar eserleri doğa ile buluşturan sergi açıldı....

2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’ndan derlediğimiz 18 fotoğraf

Presshaber.com -  2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nın ödüllü fotoğraflarını sizin için...

Andrei Tarkovsky seçimiyle izlemeniz gereken 10 film

Rus sinemasının dünyaya açılan yüzü Andrey Tarkovski, filmleriyle kendinden sonraki birçok yönetmeni...

Evlenmeden önce bir daha düşünmeniz için 10 evlilik filmi

Evlilikle ilgili filmler ya da evlilik filmleri demeden önce "evlilik kurumu"...

Tartışı-Yorum

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini...

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt,...

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...