Ana SayfaPolitikaCan Dündar'ların okulu İLEF:...

Can Dündar’ların okulu İLEF: Can’ımız yansa da Erdem’imizi kaybetmeyeceğiz!

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasıyla kamuoyunda artan basın özgürlüğü kısıtlamalarına bir tepki de okulu ilef’ten geldi.

 

Press Haber – Birçok duayen gazetecinin yetiştiği ilef‘in öğretim elemanları, son günlerde Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül‘ün yaptıkları haberler nedeniyle “ajanlıktan terör örgütü üyeliğine kadar” birçok suçlamayla yargılandıkları davada tutuklanmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Basın özgürlüğü mücadelesi hem din ve vicdan özgürlüğü mücadelesi hem de düşünce ve ifade özgürlüğü mücadelesi ile iç içe geçmiştir denilen açıklamada, “Gazetecilerin tutuklanması yurttaşların dillerinin bağlanması, gözlerinin kör, kulaklarının ise sağır edilmesi anlamına gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İlef ile ilgili haberler

can dündar, ilef, erdem gül, basın özgürlüğü,

 

Yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle:

 

Basın özgürlüğü yalnızca gazetecilerin haber yapma ve yayma özgürlüğü demek değildir; aynı zamanda halkın doğru haber alma hakkına sahip olma özgürlüğüdür. Diğer bir deyişle, gazetecilerin tutuklanması yurttaşların dillerinin bağlanması, gözlerinin kör, kulaklarının ise sağır edilmesi anlamına gelmektedir.

Modern demokrasinin yerleşmesini mümkün kılan öğeler arasında yer alan basın özgürlüğü mücadelesi hem din ve vicdan özgürlüğü mücadelesi hem de düşünce ve ifade özgürlüğü mücadelesi ile iç içe geçmiştir. İletişim alanında yapılan çok sayıda çalışmada da ortaya konulduğu gibi basın tarihi bir anlamda basına yönelik müdahalelere ve sansürlere karşı verilen mücadelelerin tarihidir.
Günümüzde basın özgürlüğü alanında yaşanılan olumsuzluklar İLEF öğretim elemanları tarafından yakından takip edilmektedir.
Okulumuz mezunları arasında yer alan ve lisans programımızda da ders vermiş olan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın ve Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yaptıkları bir haber nedeniyle yargılanmalarını ve tutuklanmalarını kaygıyla izlemekteyiz.

Tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılarak ifade ve basın özgürlüğünün güvence altına alınmasının demokratik toplumun gereği olduğu kanaatimizi kamuoyu ile paylaşmayı sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyoruz.

ilef Öğretim Elemanları

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

Ayın Kitabı ‘Nazım Hikmet’ oldu!

Emin Karaca tarafından kaleme alınan ''Nâzım Hikmet: Mistik Romantik Ağır Mahkûm...

Harika 20 çalışmasıyla sıradışı yağlı boya sanatçısı Riusuke Fukahori

Japon sanatçı Riusuke Fukahori, kendine has yöntemi ile harika ötesi yağlı...

World Leaders Are People Too: Artist Shows Them Doing Their “Duty”

Given all the hefty decisions that today’s world leaders often have...

Tartışı-Yorum

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016) Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...