Ana SayfaPolitikaDemirtaş'tan acil Cizre çağrısı:...

Demirtaş’tan acil Cizre çağrısı: Buna bir son verin

Selahattin Demirtaş’tan acil cizre çağrısı: Bugün Cizre’de yaşananlar, Silopi’de, Sur’da yaşananlar bu suça ortak olanların desteğiyle yaşanıyor. Cizre’de şu an çok büyük bir suç işleniyor buna bir son verin.

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre‘de yaşanılanlara ilişkin hükümete çağrıda bulundu. Demirtaş, halka da Saray’ın savaşına karşı sesini yükseltme çağrısı yaparak, “Halkımız her türlü demokratik eylemle bizzat bu gidişata dur demelidir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’de aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, belediye eşbaşkanları, gazeteci ve sivil yurttaşların bulunduğu evlerin ateş altına alınması ile ilçede onlarca kişinin yaralanmasına ilişkin Meclis’te bir açıklama yaptı.

Demirtaş yaptığı açıklamada, “Bugün Cizre’de yaşananlar, Silopi’de, Sur’da yaşananlar bu suça ortak olanların desteğiyle yaşanıyor. Cizre’de şu an çok büyük bir suç işleniyor buna bir son verin. Yaralı insanlara ateş açılamaz, işkence yapılamaz. Milletvekilimiz, belediye başkanımız ve sivil grup ateş altına alındı. Kaymakamın bilgisi dahilinde yaralılara müdahale etmeye gidiyorlardı. Durum çok vahim. Bir bodrumda 10 yaralı var, kan kaybediyorlar. Arkadaşlarımız İçişleri Bakanı ile görüştükten sonra şu an itibariyle ateşin kesildiğini öğrendik. Ama ambulans gidip yaralıları alamıyor” dedi.

Selahattin Demirtaş

 

“Sorumlu Efkan Ala’dır”

Sarıyıldız’la telefonda kendisinin de konuştuğunu ve İMC TV kameramanı Refik Tekin’in de yaralı olduğunu söyleyen Demirtaş, “Arkadaşlarımız Efkan Ala’yla görüştü. Bu çok acil bir durum, kendisi müdahale edeceğini söylüyor ama bir değişiklik yok. Bir bodrumda 10 yaralı var ve aralarında biri hayatını kaybederse bunun sorumlusu içişleri bakanıdır, başbakandır acil müdahale talep ediyoruz”

“Halka çağrı”

Hükümete derhal kuşatmanın kaldırılması ve Cizre’de yaşananlara müdahale etmesi çağrısı yapan Demirtaş, halka da Saray’ın savaşına karşı sesini yükseltme çağrısı yaparak, “Herkese sesini yükseltme çağrısı yapıyoruz. Halkımız her türlü demokratik eylemle bizzat bu gidişata dur demelidir” dedi.

Cizre’de yurttaşların üzerine ateş açılmasına sert tepki gösteren Demirtaş, “Yaralılara bir şey olursa sorumlusu Başbakan’dır, hükümettir” şeklinde konuştu.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Elena Shumilova’dan iç ısıtan 25 pastoral fotoğraf

Fotoğraf sanatı kimimiz için hobi kimimiz için de bir tutkudur. Rus...

Tüm zamanların en şahane kitapları 125 yazar tarafından seçildi!

125 yazar tarafından İngiliz ve Amerikan Çağdaş Edebiyatı'nın 10 şahane kitabı...

En iyi müzik dinleme uygulamaları

Teknolojideki sürekli gelişmeyle birlikte birçok alışkanlığımız yerini başka alışkanlıklara bırakıyor. Gramofon,...

Türkçeleştirilen Kürtçe şarkılar: bir kültürel yağma hikayesi

Asimilasyon politikalarının en şiddetlisi kuşkusuz kültür alanında yaşanmakta. İngiltere, Fransa, ABD...

Tartışı-Yorum

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun...

Antonio Gramsci’nin 1916’da yazdığı “Ermeni sorunu üzerine” adlı makalesi

Tartışı-Yorum / Antonio Gramsci Bu yazı Antonio Gramsci’nin gençlik yıllarında yazdığı ve 11 Mart 1916’da Il Grido del Popolo’da (Halkın Çığlığı) yayımlanmış "Ermeni sorunu üzerine" makalesinin tam metninidir.Hep aynı hikâye....

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...