Ana SayfaPolitikaFaysal Sarıyıldız: Bizi öldürüp...

Faysal Sarıyıldız: Bizi öldürüp terörist diyorlar

Faysal Sarıyıldız 120 bin kişilik Cizre’de 20 bin insan kaldığını belirterek, “olaylar medyada dezenforme ediliyor, bizi öldürüyorlar sonra da terörist diyorlar” dedi.

 

Press Haber – HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BBC Türkçe’ye verdiği röportajda Cizre ilçe nüfusunun yüzde 85’inin ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını belirterek, “Evlerin çoğu yıkıldı, insanlar çıkmak zorunda kaldı. 120 bin nüfuslu ilçede 20 bin kadar insan kaldı. Onlar da çok zor koşullarda yaşıyor” dedi.

 

73 kişi hayatını kaybetti

Hastaneye gidememeleri halinde birçok yaralının hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Sarıyıldız, “Cudi Mahallesi, Caferi Sadık Sokak’ta beş katlı bir binanın bodrum katında Cumartesi gününden beri 18’i ağır, 27 yaralı ambulans bekliyor. Ancak ambulans gelmediği için ikisi üniversite öğrencisi üç kişi kan kaybı ve iç kanamadan hayatını kaybetti” dedi.

51 gündür ilçede bulunan HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, yasak boyunca Cizre’de 73 kişinin hayatını kaybettiğini ve mahallelerde onlarca yaralının olduğunu söyledi.

 

 

“Cihan’ı hastaneye götürmeye geldik, cenazesini alamıyoruz”

Önceki gün AİHM’in tedbir kararına rağmen hastaneye götürülmesine izin verilmediği için iç kanama nedeniyle hayatını kaybeden Cihan Karaman’ın babası Mehmet Karaman, oğlunu hastaneye götürmek için geldiklerini ancak cenazesini bile alamadıklarını ifade etti.

 

Cihan’ın Cuma gün yaralandığını belirten Baba Karaman, “Yarası hafif. Ambulansın geleceği yere kadar yürüyerek gidiyor ama yoğun ateş ve bombardıman başlayınca bir eve kaçıyor. Durumu ağır değilmiş. Biz de AİHM’den çıkan tedbir kararından sonra yaralandığını öğrendik. Oğlum yaralandıktan iki gün sonra iç kanamasından ölüyor. Biz onu hastaneye kaldırmak için geldik ama şimdi cenazesini bile alamıyoruz” dedi.

Öte yandan dün öğleden sonra HDP Milletvekillerinden Behçet Yıldırım, Hişyar Özsoy, Hüda Kaya, Nimetullah Erdoğmuş ve Sibel Yiğitalp’’in Cizre’de yerlerinin hükümet yetkilileri tarafından bilindiği belirtilen yaralılara ambulans gönderilmesinin sağlanması için “acil görüşme talebiyle” İçişleri Bakanlığı’na gitti.

Heyette yer alan HDP Diyarbakır milletvekili Sibel Yiğitalp, tatil olduğu için ne bakan ne de müsteşarla görüşebildiklerini aktardı.

 

“Bizi öldürüyorlar sonra da terörist diyorlar”

DP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de evlerin çoğunun hasar gördüğünü, birçok evin kalınmayacak hale geldiğini belirterek, Nüfusunun yüzde 85’inin ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını söyledi. Sarıyıldız “Evlerin çoğu yıkıldı, insanlar çıkmak zorunda kaldı. 120 bin nüfuslu ilçede 20 bin kadar insan kaldı. Onlar da çok zor koşullarda yaşıyor” dedi.

İMC kameramanı Refik Tekin’in vurulduğu gün yaşananları da aktaran Sarıyıldız, olayın medyada dezenforme edilerek verildiğini söyledi:

“AİHM Serhat Altun için tedbir kararı almıştı. Aynı gün karar çıktı ve kararı kaymakamlığa bildirerek onları almaya gittik. Ama hastaneye kaldırılmadığı için hayatını kaybetti. Ellerimizde beyaz bayraklar ile 3 cenaze ve 4 yaralıyı almaya gittik. Ahmet Tunç adlı kayıp bir vatandaş vardı, onun akrabası Selman Erdoğan ve belediye meclis üyesi Hamit Poçal ile birlikte gidip yaralı ve cenazeleri aldık.”

“Ambulans çağırdık ve İpek yolu caddesine çıktık. Cadde kenarında beklerken bizi taradılar. Selman Erdoğan ve Hamit Poçal öldü 12 arkadaşımız da yaralandı. Bizi öldürüyorlar sonra da terörist diyorlar. Bu yapılanların hepsi insan hak ihlali ve savaş suçu.”(BBC Türkçe)

Diğer Cizre haberleri için tıklayın

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Her sosyal bilimcinin mutlaka okuması gereken 10 akademik kitap

Akademik dünyaya yeni giren ve sağlam adımlarla ilerlemek isteyen her öğrencinin...

Dünyanın en tatlı şehrinden 20 fotoğraf

Çin'in gözlerden uzak şirin kasabası Larung Vadisi, dünyanın sayılı Budist enstitülerinden...

En iyi kişisel gelişim filmleri

Kişisel gelişim filmleri son yıllarda artmaya başladı, bunun sebebi ise kuşkusuz...

Tüketim çılgınlığını durdurmanız için 7 sebep

Alışveriş, moda, tüketim, daha doğrusu ihtiyaçtan fazlasını tüketmek alışılagelmiş bir şey...

Tartışı-Yorum

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu tespit dünyanın en popüler spor dalı olan futbolun en alt tabakasından en zirvesine sitem dolu bir selam çakıyor...

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli, "Faşizmin klasik sacayağı kurulmuş durumda. Dinle milliyetçilik birleşti. El değiştiren sermaye de yanlarında. Dolayısıyla bu sefer, insan haklarını...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey görmedik henüz… “Derin bir ah” çekiyoruz, çünkü şu kelimeler sayfaya değerken Hurşit Külter hala kayıp. Ve “ah vicdan”...