Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerGazeteci Can Dündar Mahkemeye...

Gazeteci Can Dündar Mahkemeye “Zorla Getirilecek”

Gazeteci Can Dündar’ın yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili iki yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a “hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı. Dündar için toplam 4 yıl 6 ay’a kadar hapis isteniyor.
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar’ın 17 ve 25 Aralık operasyonları ile ilgili kaleme aldığı iki yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a “hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında avukat Bülent Utku, müvekkili Dündar’ın yurtdışında olduğu gerekçesiyle katılmadığını, bir sonraki durulmada hazır olacağını söyledi.

Erdoğanları tamsil eden avukat Hatice Özay ise şikayetlerinin devam ettiğini kaydederek, Dündar’ın cezalandırılmasına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ara karar vererek Dündar’ın “zorla getirilmesine” hükmetti.

Ne olmuştu?

Dündar, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kaleme aldığı yazısında, “Böylesine kritik bir seçim arifesinde, yarışan adaylardan biri hakkındaki bu kadar önemli suçlamalardan haberdar olmak, halkın hakkıdır. Anayasa Mahkemesi, yayın yasağını kaldırmalı, fezlekeler ortaya çıkarılmalı, konu Meclis’e taşınmalıdır. Çankaya, yolsuzluğa sığınak olamaz. Suçlular, er ya da geç yargılanacaktır” diye yazmıştı.

İddianamede 18 Temmuz 2014 tarihli, ‘Fezlekeleri okumak hakkımız’ başlıklı ile 1 Temmuz 2014’deki ‘Erdoğan’ın yumuşak karnı’ başlıklı yazılarında, Erdoğan’a, ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ ve oğlu Bilal Erdoğan’a karşı da ‘hakaret’ suçunu işlediği iddia ediliyor. Dündar’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a , ‘kamu görevinden dolayı alenen hakaret etmek’ suçundan 2 yıl 4 ay’a kadar, oğlu Bilal Erdoğan’a ise ‘alenen hakaret etmek’ suçundan 2 yıl 2 ay’a kadar hapsi isteniyor.

Erdoğan, Can Dündar’ın eski Başbakanın siyasi yaşamını sürdürmesi için halk önünde aklanması gerektiğine işaret ettiği 18 Nisan 2014 tarihli “Erdoğan yargılanacaktır” yazısı nedeniyle de avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

EA/Bianet

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

20 Yazarın Dilinden Unutulmaya Yüz Tutmuş 20 Kelime

“Bazı kelimeler çok güzel… Tüm hikâye bunun ayırdına varmamızla başladı. Tüm...

2014 yılının en iyi 57 fotoğrafı

Routers'ın seçimiyle dünyanın en iyi 2014 fotoğrafları. Fotoğrafların arasında iki tane...

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Mekan ve insanın Bellek Kayması, 6-7 Eylül olayları, Kanlı 1 Mayıs, 12 Eylül

Sanatçı Fusun Turcan Elmasoğlu, "Bugün aynı yerden geçenler ise, tarihle olan...

Tartışı-Yorum

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir...