Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Gezi Davası’nda çocuklara hapis cezası!

Tüm Haberler 13 Ocak, 17:15'de eklendi

Antalya’da Gezi Parkı olaylarına katılan 13 çocuk hakkında açılan davada 4 çocuğa hapis cezası verildi. 

Antalya’da haklarında dava açılan 13 çocuk, bugün hakim karşısına çıktı.

Antalya 3’üncü Çocuk Mahkemesi’nde suça sürüklenen çocuklar S.E., E.K., B.K., E.Ö., M.B.Y., İ.Ş., C.Ç., B.T.İ, B.K., Y.N., L.B., U.B.D. ve B.D.’nin yargılandığı davada karar çıktı. Davada üçü de 17 yaşındaki M.B.Y., İ.Ş. ve B.K.’ya ‘birden fazla kişiyle, silahtan sayılan cisimlerle polise karşı direnme’ suçunu işledikleri gerekçesiyle 15’er ay hapis cezası verildi. Cezalar çocukların 18 yaşını doldurmamış olmaları ve samimi beyanlarından dolayı 8’er ay 10’ar gün hapis cezasına düşürüldü. 3 çocuğun sabıkasız olmasını göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 3 yıl süreyle denetime tabi tutulmalarına hükmetti.

BİR ÇOCUĞA 4 BİN TL PARA CEZASI

Aynı davada B.K. adlı çocuğa ise, Cumhuriyet Meydanı’ndaki eylem sırasında polis kulübesini devirerek üzerinde zıplamak suretiyle kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza 18 yaşını doldurmadığı ve samimi beyanda bulunduğu için 6 ay 20 güne düşürüldü. Kamu zararı giderilmediğinden ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığından hapis cezası 4 bin TL para cezasına çevrildi. Davada 9 çocuk ise beraat etti.

“TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIZ”

Gezi davasında yargılanan C.Ç. ve S.Ö.’nün avukatı Hakan Evcin, “Mahkemelerin verdiği kararlar Gezi eylemlerindeki protestoların anayasal hak olduğunu ortaya koydu. Herkes şiddete başvurmadan toplumsal muhalefetini çekinmeden, korkmadan ortaya koyabilir. C.Ç. ve S.Ö. 1’er gece gözaltında kaldılar ve şiddete uğradılar. Bu nedenle haksız gözaltıdan dolayı devlete karşı tazminat davası açacağız. Eylem yasalsa polis müdahalesi yasalara aykırıdır ve cezalandırılması gerekir” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.