Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Haseke’deki bombalı saldırıda 35 kişi hayatını kaybetti

Dünyadan, Tüm Haberler 21 Mart, 04:50'de eklendi

Newroz kutlamaları sırasında Rojava’nın Haseke kentinde yaşanan bombalı saldırılar üzerine Cizîrê bölgesinde tüm toplu Newroz Bayramı kutlamaları güvenlik nedeniyle yasaklandı.

Cizîrê’ye bağlı Haseke’de akşam saatlerinde Newroz kutlamalarına yapılan bombalı saldırıda yaralananlar kentteki 3 hastaneye kaldırılırken, yaralılar için acil kan çağrısı yapılıyor. Olayı duyan halk kan vermek için hastanelere akın ediyor. Rûdaw’ın haberine göre, 35 kişi hayatını kaybederken kente giriş – çıkışlar yasaklandı. Yeni saldırı ihtimaline karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Newroz kutlamalar yasaklandı

Cizîrê Kantonu Yönetimi, yaşanan saldırı nedeniyle Newroz’da toplu kutlamaları yasakladı. Haseke Valisi saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Saldırılarda 35 kişi şehit olurken, 150 kişi de yaralandı.

 

Öte yandan Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu saldırıya ilişkin açıklamasında “Halkımız, özgürlük meşalesini Hesekê’de tutuşturup özgürlük bayramı Newrozu karşılamaya hazırlandığı bir zamanda karanlık güçlerin maşası DAIŞ çetelerinin saldırılarına maruz kalmıştır.” dedi. Koordinasyon açıklamasının devamında, “Bu teröristler halkımızın ulusal bayram kutlamalarını fırsat bilerek bomba yüklü araç ve intihar saldırılarıyla, çoğunluğu çocuk, kadın, yaşlı onlarca sivil masum yurttaşımızı şehit etmiş, birçoğunu da yaralamıştır.

Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu

Kantonlar Genel Koordinasyonu olarak, halkımıza yönelik bu korkakça saldırıyı tüm bileşenerimizle lanetliyoruz.

Cizîrê Kantonu’nda yaşayan kürt, arap, asuri ve süryani halkımızdan yekvücut olup teröre karşı çıkmalarını istiyoruz. Halkımız kesinlikle bu teröre karşı büyük bir inanç ve karalılıkla direnecektir. Bu yönlü saldırılar güç ve irademizi asla kıramayacaktır. Böylesi zamanda halklarımızın tüm oluşumlarıyla elele vererek bu zorluğu da aşacağından kuşku duymuyoruz.

Halkımızı terör saldırılarından korunmak için Rojava Asayişi ve YPG güçlerine yardımcı olmaya ve şehitlerimizin ruhuna saygı temelinde 21 Mart günü Cizîrê Kantonu’nda herhangi bir toplu, kitesel kutlama düzenlememeye çağırıyoruz.

Yaralılarımıza acil şifalar diliyor, şehitlerimizin ailelerine ve tüm direnen halkımıza başsağlığı diliyoruz.

2015 Newrozunu söz ve eylem birliğinin başlangıcı yapıp bu direnişe destek olalım.

Elele verelim ki, Suriye Rojava’yı terörden koruyabilelim.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.