Ana SayfaHaberlerDünyadanHaseke'deki bombalı saldırıda 35...

Haseke’deki bombalı saldırıda 35 kişi hayatını kaybetti

Newroz kutlamaları sırasında Rojava’nın Haseke kentinde yaşanan bombalı saldırılar üzerine Cizîrê bölgesinde tüm toplu Newroz Bayramı kutlamaları güvenlik nedeniyle yasaklandı.

Cizîrê’ye bağlı Haseke’de akşam saatlerinde Newroz kutlamalarına yapılan bombalı saldırıda yaralananlar kentteki 3 hastaneye kaldırılırken, yaralılar için acil kan çağrısı yapılıyor. Olayı duyan halk kan vermek için hastanelere akın ediyor. Rûdaw’ın haberine göre, 35 kişi hayatını kaybederken kente giriş – çıkışlar yasaklandı. Yeni saldırı ihtimaline karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Newroz kutlamalar yasaklandı

Cizîrê Kantonu Yönetimi, yaşanan saldırı nedeniyle Newroz’da toplu kutlamaları yasakladı. Haseke Valisi saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Saldırılarda 35 kişi şehit olurken, 150 kişi de yaralandı.

 

Öte yandan Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu saldırıya ilişkin açıklamasında “Halkımız, özgürlük meşalesini Hesekê’de tutuşturup özgürlük bayramı Newrozu karşılamaya hazırlandığı bir zamanda karanlık güçlerin maşası DAIŞ çetelerinin saldırılarına maruz kalmıştır.” dedi. Koordinasyon açıklamasının devamında, “Bu teröristler halkımızın ulusal bayram kutlamalarını fırsat bilerek bomba yüklü araç ve intihar saldırılarıyla, çoğunluğu çocuk, kadın, yaşlı onlarca sivil masum yurttaşımızı şehit etmiş, birçoğunu da yaralamıştır.

Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu

Kantonlar Genel Koordinasyonu olarak, halkımıza yönelik bu korkakça saldırıyı tüm bileşenerimizle lanetliyoruz.

Cizîrê Kantonu’nda yaşayan kürt, arap, asuri ve süryani halkımızdan yekvücut olup teröre karşı çıkmalarını istiyoruz. Halkımız kesinlikle bu teröre karşı büyük bir inanç ve karalılıkla direnecektir. Bu yönlü saldırılar güç ve irademizi asla kıramayacaktır. Böylesi zamanda halklarımızın tüm oluşumlarıyla elele vererek bu zorluğu da aşacağından kuşku duymuyoruz.

Halkımızı terör saldırılarından korunmak için Rojava Asayişi ve YPG güçlerine yardımcı olmaya ve şehitlerimizin ruhuna saygı temelinde 21 Mart günü Cizîrê Kantonu’nda herhangi bir toplu, kitesel kutlama düzenlememeye çağırıyoruz.

Yaralılarımıza acil şifalar diliyor, şehitlerimizin ailelerine ve tüm direnen halkımıza başsağlığı diliyoruz.

2015 Newrozunu söz ve eylem birliğinin başlangıcı yapıp bu direnişe destek olalım.

Elele verelim ki, Suriye Rojava’yı terörden koruyabilelim.” ifadelerine yer verdi.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Arkeolojik kazıda buldukları 800 yıllık tohumu ektiler ve sonuç

Arkeolojik kazılarda ne bulunmadı ki bugüne kadar? Tarak, ayna, çanak, çömlek,...

8 maddeyle Arabeskin nadide sanatçılarından ‘akımları’ öğrenelim

Köyden kente göçün 'zorunlu' bir sonucu olarak değerlendirilebilecek müziğimizdeki arabesk meselesi, toplumumuzda...

Dünyanın en güzel 15 sokağı!

Molyvos, Midilli, YunanistanBonn, AlmanyaStockholm, İsveçWashington Dc, AmerikaValencia, İspanyaCullinan, Güney AfrikaTayvanNafplio, Mora,...

Mücadeleleriyle tarihte yer edinen Ortadoğu’nun 3 leylası

 Dünyanın mazlum halkları bir yandan var olma mücadelesi verirken bir yandan...

Tartışı-Yorum

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...