Hepimiz Charlie’yiz, hepimiz Metin’iz!

0

Metin Göktepe ‘Mutlaka ben izlemeliyim’ diyerek gittiği haberde polisler tarafından dövülerek katledilen Evrensel gazetesi muhabiri, ölümünün 19. yılında karanfillerle anıldı.

 

Metin Göktepe ‘Mutlaka ben izlemeliyim’ diyerek gittiği haberde polisler tarafından dövülerek katledilen Evrensel gazetesi muhabiri, ölümünün 19. yılında karanfillerle anıldı. Meslektaşları, arkadaşları, insan hakları savunucuları,  Göktepe’nin mezarı başında Metin Göktepe haberciliğine bugün daha fazla ihtiyaç olduğunu anlatırken, Paris’te Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen saldırının da takipçisi olacaklarını söylediler. Anmaya katılanlar “Hepimiz Metin’iz hepimiz Charlie’yiz” sloganları attı.

Metin Göktepe’nin mezarı her yıl olduğu gibi yine karanfillerle donatıldı. Etrafına da gazetemiz Evrensel yerleştirildi. Yoğun kar yağışına rağmen, Metin’in arkadaşları, yoldaşları, meslektaşları o kalemin hiç kırılmadığını göstermek için yine mezar başındaydı. Fadime Ana ilerlemiş yaşına ve hasta olmasına rağmen 19 yıldır olduğu gibi yine oğlunun ve oğlunun arkadaşlarının yanındaydı. Göktepe, “Hepiniz benim için birer Metinsiniz” diye seslendi.

fotograf_5b283a321526502f67702ab5d0dcbf9628bf8654

Türkiye’deki takipçileri olacağız

Sözü ilk alanEvrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat aldı. Polat konuşmasına Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan saldırı ile başladı. Paris’te  yapılan saldırının Metin’e yapılan saldırıyla benzerliklerine işaret eden Fatih Polat, “Charlie Hebdo’da katledilenler bizim meslektaşlarımız. Basının farklı bölümlerinde iş yapıyoruz. Biz görüntüleri haberleştiriyoruz, onlar mizah yapıyor. Charlie Hebdo’da katledilenlerin davalarının biz de Türkiye’deki takipçileri olacağız” dedi. 3 ay önce katledilen Azadiya Welad ve Özgür Gündem gazetesi dağıtımcısı Kadri Bağdu’nun katillerinin hâlâ bulunmadığını, bu cinayetin 90’lı yıllarda yaşanan faili meçhulleri anımsattığını belirten Polat, emniyetin de cinayetin üzerine gitmediğine dair işaretler olduğunu aktardı. Dink cinayetini de anımsatan Polat,  “O dönem Trabzon Emniyetinde amir olan Ercan Demir Cizre’ye atandı. Bu atamanın ardından 14 yaşındaki Ümit Kurt Cizre’de öldürüldü. Bu ilişki dikkat çekici” dedi. Fatih Polat, “Ocak ayı katliam ayı; Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu ve ardından Abdi İpekçi… Hepsini saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Hepiniz Metin’siniz

Metin’in annesi Fadime Göktepe yoğun kar yağışına da hasta olmasına da aldırmadı. Oğlunun katledildiği günün yıl dönümünde taşıdığı onca yüke rağmen dimdik ayakta mezar başındaydı. Yine dilinden düşürmediği o sözü sarf etti: Hepiniz birer Metinsiniz…

Türkiye Gazeteciler Sendikası Yöneticisi Sedat Yılmaz ise şöyle konuştu: “Metin kararlı duruşuyla bize nerede durulması gerektiğini öğretmişti. Bugün de aynı şekilde, Türkiye medyasının içinde bulunduğu durumu hep beraber görüyoruz. Bugün de Metin’in mirasçıları nasıl bir objektiften dünyaya baktığını gösteriyor. Metin’i katleden zihniyet bundan üç ay evvel Kadri Bağdu’yu katletti. Bugün de Fransa’da Charlie Hebdo’ya yapılan katliama tanıklık ediyoruz.”

Berkin’in annesi de oradaydı!

15 yaşında küçücük bir çocuk, Gezi direnişi sırasında polisler tarafından başına gaz bombası atılarak katledilmişti Berkin Elvan… Geçtiğimiz gün 16’sına bastı… Fadime ana gibi soğuğa aldırış etmedi Berkin’in annesi Gülsüm Elvan.  Sesi titreyerek konuştu. Ümit Kurt’u hatırlattı konuşmasında “Gazeteciler hâlâ katlediliyor. Çocuklar öldürülüyor. Bundan daha iki gün önce bir çocuk daha öldürüldü” dedi.  

fotograf_fbb4cbb4d301c6ac6296f415465899c3a5c3066c

Ortak mücadele zemini şart

Metin Göktepe aynı zamanda Emek Partisi’nin de üyesiydi. Partinin Genel Başkanı Selma Gürkan sözü aldı. Paris’te Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyı kınayarak başladı konuşmasına, “Biliyoruz ki bu saldırıyı gerçekleştirenleri, aynı zamanda dünyayı paylaşma derdinde olanların politikaları besleyip büyüttü. Biliyoruz ki bu politikalar,  mezhepçiliği çatışmaları kışkırtmakta, inanç farklılıklarının bir arada yaşamasını zorlaştırmakta, çatışmaları derinleştirmektedir. Bu nedenle hepimiz Charlie Hebdo çalışanlarını saygıyla anıyoruz” dedi.  19 yıldır basının baskı altında olduğunu ifade eden Selma Gürkan, basın ve demokrasi üzerindeki tahakkümden kurtulmak için ortak mücadele zemini hazırlamak zorunda olduklarını söyledi, Gürkan, emek güçlerine düşen görevin yanı sıra gazetecilerin de üzerine görevler düştüğünü belirtti.

Rahatsızlığı nedeniyle anmaya katılamayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Turgay Olcayto da bir mesaj gönderdi. Olcayto’nun mesajının bir bölümü şöyle:  “ … Sevgili Metin, iktidar kurumlarının baskılarından bunalan, her geçen gün sansür, oto sansür, düşünceyi ifade özgürlüğünün önüne konulan engellerle güç yitiren mesleğimiz için umarım gelecek yıl sana daha iç açıcı haberler verebilirim. Gençtiniz ama dayanışmayı, mücadele için birlik olmayı sizlerden öğrendi çoğumuz. Barışı, kardeşliğin, özgür bağlantısız gazeteciliğin içinde yeşereceği daha yaşanası bir Türkiye için mücadelemiz sürüyor, sürecek. Bundan emin ol kardeşim. Işıklar içinde uyu.”

Ferhat Tunç şarkı söyledi

Anmada Sanatçı Ferhat Tunç, Fadime Ana için Metin Göktepe türküsü söyledi. Tunç’un ağıt yakması ile duygu dolu anlar yaşandı.  Anmaya katılanlar konuşmaların ardından ellerindeki karanfilleri mezara bıraktı sonra da Fadime anayla, Güilsüm Elvan sohbet etti.fotograf_a6215cf4370f259d59d2cd4f2aad678abc39b9d9

 

Anmada kimler vardı?

Anmaya Metin’in arkadaşları yoldaşları ve meslektaşlarının yanı sıra Gazeteci Ahmet Şık, Posta Gazetesi Yayın Koordinatörü Elif Yılmaz, TGS Genel Merkez Yöneticileri, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem, Canan Kaftancıoğlu, Gülsüm Elvan, Direnişteki Ülker işçileri, Kumport Liman İşçileri katıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here