Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Hizbullah lideri Nasrallah’tan İsrail’e: Sığınaklarınızı hazırlayın!

Dünyadan, Tüm Haberler 20 Ocak, 13:42'de eklendi

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Arapça ve İbranice yayımlanan iki kelimelik mesajında İsrail işgal güçlerine hitaben “Sığınaklarınızı hazırlayın” dedi

Lübnan’da yayın yapan Hizbullah’ın resmi yayın organı El Menar TV’nin internet sitesinde Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın iki kelimeden oluşan mesajı yer aldı.

Nasrallah’ın İsrail işgal güçlerine hitaben verdiği iki kelimelik mesajında “Sığınaklarınızı hazırlayın” ifadeleri yer aldı.

El Menar TV, ‘Direniş’in Lübnan içinde ve dışındaki dostlarının mesaj konusunda aktif davrandığını ve söz konusu linkin 12 milyondan fazla tıklandığını da yazdı.

BM: İsrail anlaşmayı çiğnedi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Ferhan Hak açıklamasında, İsrail’in Suriye topraklarına yönelik son saldırısı ile İsrail ile Suriye arasında 1974 yılında imzalanan anlaşmayı çiğnediğini söyledi.

BM’nin New York’taki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Hak, saldırı öncesi bölgede bulunan BM Barış Gücü yetkililerinin insansız iki uçağın İsrail tarafından Suriye topraklarının iç kesimlerine doğru geçtiğini gördüğünü ifade etti.

Hak, kısa bir süre sonra da patlama ve duman bulutunun meydana geldiğini söyledi ve BM’nin konuyu araştırması için de daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Suriye ile İsrail arasında Mayıs 1974’te BM, ABD ve Rus yetkililerinin katılımıyla Cenevre’de düzenlenen toplantıda sınır bölgelerini düzenleyen anlaşma imzalandı. Anlaşma uyarınca iki ülkenin birbirinin toprak bütünlüğünü tanıması ve her türlü askeri ihlallerin durdurulması kararı alındı.

İsrail, Lübnan sınırını kapattı

Hizbullah’a yönelik saldırı sonrası İsrail işgal güçleri, Lübnan’a sınırı olan Filistin’in işgal atındaki kuzey topraklarına askeri takviye yaptı. İsrail medyasına bilgi veren ordu kaynaklarına göre, Lübnan ile ortak sınır bölgesi tamamen kapatıldı, tarım ile uğraşanların bölgeye girişi yasaklandı.

İsrail işgal güçlerinin radyosu ise Hizbullah’ın olası misilleme saldırılarına karşı hazır olduklarını duyurdu. Ayrıca ‘Demir Kubbe’ adı verilen füze savunma sisteminin bataryaları da Lübnan’daki Hizbullah mevzilerinden atılabilecek füzelere karşı bölgeye yerleştirildi.

Kaynak: Sendika.org/ Al Jazeera

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.