Ana SayfaHaberlerTeknolojiHonda Civic 2022, LPG...

Honda Civic 2022, LPG için tasarlandı

BRC’nin Türkiye distribütörü 2A Mühendislik’in Honda ile ortaklığından doğan LPG dönüşüm merkezi, Türkiye pazarı için Civic model araçları dönüştürmeye devam ediyor. BRC Türkiye’nin Yönetim Kurulu Üyesi Genci Prevazi, Kocaeli, Kartepe’de dönüştürülen LPG’li Civic’lerin Avrupa pazarına ihraç edileceğini belirterek, yeni nesil Honda Civic’lerin 5,5 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda tüm detaylarıyla LPG’ye uygun tasarlandığını vurguladı.

BRC Türkiye distribütörü 2A Mühendislik’in Honda ile ortaklığıyla geçtiğimiz Kasım ayında faaliyete alınan Kocaeli, Kartepe LPG dönüşüm merkezi 11 yıllık Honda-BRC iş birliğinin devamlılığını sağladı. Yıllık 20 bin araç kapasiteli LPG dönüşüm merkezinde dönüşümü gerçekleştirilecek Honda Civic’lerin Avrupa pazarına ihraç edileceği açıklandı.

BRC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Genci Prevazi, 2011’den bugüne 130 bin Honda Civic’i LPG’liye dönüştürdüklerini vurgulayarak, “Uzun yıllara dayanan BRC-Honda ortaklığı geçtiğimiz Kasım ayında faaliyete geçen Kocaeli, Kartepe’deki LPG dönüşüm merkezimizle bir adım daha ileri taşındı. Burada dönüşümü gerçekleştirilen Civic’ler Avrupa pazarında da kendisine yer bulacak” ifadelerini kullandı.

hakkında honda civic fabrika BRC

“11 YILLIK ORTAKLIĞIMIZ AR-GE ÇALIŞMALARINA OLANAK TANIDI”

Honda ekibinin 11 yıl önce Türkiye pazarında yer alacak LPG’li Honda Civic için kendilerine başvurduğunu belirten Genci Prevazi, “Honda, Türkiye pazarında yer alacak çevreci ve ekonomik bir araç üretmek istedi. Görüşmelerimiz sürerken İtalya’daki ana fabrikamızı gezmek istediler. Burada yer alan Ar-Ge merkezimizi gezdikten sonra dönüşüm için BRC’yi tercih ettiler. Bizler de dönüşümün uyumu için çoğunluğu motor bölgesinde yer alan değişiklik taleplerimizi Honda ekibine ilettik. LPG uyumu için motorda değişiklikler yapıldı ve böylece proje başladı. Satışa sunulduğu ilk yılda ayda 100-150 olan araç satış rakamları LPG seçeneğinin eklenmesiyle 300’ü aştı. Yıl sonuna doğru satış rakamları 600’ü buldu. Başarımızı gördükten sonra anladık ki, Türkiye’de alternatif yakıtlara bir yönelim var. Fabrikasyon LPG’li araçların satış başarısı daha çok artacak. Bunu bir adım daha ileri taşımak istedik ve bir geliştirme projesi başlattık” diye konuştu.

“LPG İLE ÇALIŞAN BİR MOTOR ÜRETMEYİ HEDEFLEDİK VE BAŞARDIK”

Honda, Civic modelinin ikinci Ar-Ge çalışmasına değinen BRC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Prevazi, “İkinci nesil LPG’li Civic’lerin geliştirme süresi yaklaşık 3,5 yıl sürdü. Japonya’daki Honda Ar-Ge merkezi motorda 28 adet değişiklik yaparak sadece LPG ile çalışan bir motor üretmeyi hedefledi ve başardı. 2016 yılında Honda Türkiye fabrikasında bir dönüşüm hattı kurarak üretime başladık. Günlük 100 araç dönüştürme kapasitesine sahip bu hattan çıkan araçlar 2016-2017 yılında aylık 2 bin, 2 bin 500 gibi beklenenin ötesinde bir satış başarısına ulaştı. Araçların üretimi sürerken 2021’de çıkacak yeni LPG’li Civic’in geliştirilmesine başlandı” dedi.

“TAMAMI LPG İÇİN TASARLANDI”

LPG’li Honda Civic’in bugünkü modelinin geliştirilme hikayesini paylaşan Prevazi, “Henüz tasarım aşamasında LPG’li olarak tasarlanan yeni nesil Honda Civic üzerine çalışmaya başladığımızda aracın bir prototipi bile yoktu. 5,5 yıl süren Ar-Ge çalışmasına Honda İngiltere ve Japonya Ar-Ge ofisleri ve BRC İtalya Ar-Ge tesisi katıldı. Aracın karoseri dahil LPG’ye uygun tasarlandı. LPG tankının oturacağı yer bile tüm etkiler göz önünde bulundurularak maksimum güvenliği sağlayacak şekilde dizayn edildi. Bütün testler, vibrasyon, emisyon, yol testleri, darbe testleri, benzinlide olduğu gibi sıfır LPG’li araçta da yapıldı ve tüketiciye sunuldu” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Ayın Kitabı ‘Nazım Hikmet’ oldu!

Emin Karaca tarafından kaleme alınan ''Nâzım Hikmet: Mistik Romantik Ağır Mahkûm...

Sümerler’den Asteklere kurban ritüelleri

Yazan: Burak Baş Tanrılar ya da bir inanç uğruna canlıların kurban edilmesi...

7 madde ile Film seçiminde IMDb’den yararlanmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla sinema severlerin sinema salonlarına veya DVD/VCD oynatıcılarına ihtiyacı kalmadan...

William Harrison’un inanılmaz karakalem çalışmaları!

Chicago banliyölerinde büyüyen William Harrison, Illinois Üniversitesi'nde sanat eğitimi aldı yıllar...

Tartışı-Yorum

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...