Hükümetiniz döneminde kaç çocuk öldürülmüştür?

0

HDP milletvekili Sarıyıldız, Cizre’de polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Sarıyıldız, İçişleri Bakanı’na “Hükümetiniz döneminde kaç çocuk kolluk güçleri tarafından öldürülmüştür? diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de 14 Ocak’ta polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümünü Meclis gündemine taşıdı.

Sarıyıldız, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Türkiye’de son 27 yılda yaşanan çatışmalı süreçte yaklaşık 580 çocuğun yaşamını yitirdiğini belirtti.

“Neredeyse hepsi devletin yaptığı baskınlar, mayın patlaması, dur ihtarına uymama, hızla seyreden panzerin çarpması, askeri mühimmatın patlaması ve kolluk güçlerinin toplumsal olaylara yaptığı müdahaleler esnasında hayatını kaybetti.

“Son 18 günde Cizre’de 3’ü çocuk 5 kişi yaşamını yitirdi, Silopi’de de bir çocuk polis tarafından vuruldu.”

Nihat Kazanhan’ı vurma emrini kim verdi?

Sarıyıldız, İçişleri Bakanı Ala’ya şu soruları sordu:

* Cizre’de sistemli bir öldürme politikası haline gelen çocuk ölümlerinin önüne geçmek, cezasızlık zırhlı ile korunan kolluk güçlerine yönelik etkin bir soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz?

* Sayın Öcalan’ın mesajını Cizre’ye iletmek üzere gelen DTK ve HDP heyetinin ilçede yarattığı olumlu havanın hemen akabinde 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ı vurma emrini kim verdi?

* Cizre’deki en ufak toplumsal gösterilerde ateşli silahların kullanılması ‘kamu düzeni’ni sağlama maksadıyla mı yapılmaktadır. Ateş açma emri Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir.

* 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ı öldüren polisler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

* Nihat Kazanhan’ın Adli Tıp’ta yapılan otopsisinde ölümüne bir cismin sebep olduğu, cismin uzunluğunun yaklaşık 5 cm, çapının ise 2,5 cm olduğu ve cismin arkasında silah mekanizmalarında bulunan ateşlemenin olduğu belirtilmektedir? Bu devletin
toplumsal gösterilerde kullandığı yeni bir silah türü müdür?

Kullanılan ateşli silahın niteliği ve ismi nedir?

* Nihat Kazanhan’ın kafasından çıkarılan roket başlığına benzeyen gaz kapsülünün aynısı olay mahallinde de bulunmasına rağmen neden açıklamanızda polisin o gün bir müdahalede bulunmadığını belirttiniz?

* Göz yaşarmasına da neden olan söz konusu gaz kapsülünün dışarıda satışı yapılmadığı bilinmesine rağmen neden Nihat Kazanhan’ın ölümüne neden olan kolluk güçleri ısrarla korunmaktadır?

* Cizre’de son dönemlerde kolluk güçlerinin toplumsal gösterilerde pompalı tüfek diye tabir edilen silahlar kullandığı yönündeki iddia doğru mudur?

* Cizre’de 6 kişinin ölümüne çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan olaylarda kolluk güçlerinin envanterinde olmayan silahlar kullanıldı mı?

* Hükümetiniz döneminde kaç çocuk kolluk güçleri tarafından öldürülmüştür?

* Bu öldürme olaylarında kaç kolluk gücü yaşam hakkını ihlalden sorumlu bulunarak kovuşturmaya uğramış, yargılanmış ve mahkûm edilmiştir?

Kaynak: İMC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here