İran’da Suudi Arabistan konsolosluğu ateşe verildi

0
konsolosluk, Şeyh Nemr Bakır en-Nemr,

İran’da Suudi Arabistan’ın önde gelen Şii din alimi Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’in idam edilmesini protesto eden bir grup şehirdeki Suudi Arabistan konsolosluğunu ateşe verdi.

 

Suudi Arabistan’ın önde gelen Şii din alimi Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’in idam edilmesinin ardından İran‘da da bir grup protestocu Suudi Arabistan konsolosluğunu ateşe verdi. Akşam saatlerinde Şii din alimin infazını protesto etmek için konsolosluk binası önünde toplanan kalabalık, Suudi Arabistan bayrağını indirip binaya taş ve ateşleyici maddelerle fırlattı. Protestocular konsolosluk binasının bir kısmı ateşe verip camlarını kırdı.

Kalabalıktaki birçok kişi, Lübnan’daki Hizbullah bayrağı taşıyarak “Maşallah, Hizbullah” sloganı attı.

 

konsolosluk, Şeyh Nemr Bakır en-Nemr,

 

İran Devrim Muhafızları Ordusu: Suudi Arabistan Bedelini ödeyecek

Öte yandan Şii din aliminin idam edilmesi değişik düzeylerde yapılan açıklamalarla kınayan İran, Suudi Arabistan’ın Tahran’daki maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran yönetimin olayı ‘şiddetle‘ kınadığını bakanlığa çağrılan Suudi temsilciye ilettiklerini bildirdi.

 

Şii din alimi Şeyh Nemr Bakır en-Nemr

 

İran Devrim Muhafızları Ordusu ise yayınladığı yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan rejimi bu utanç verici eylemin bedelini kesinlikle ödeyecek”  diye tepki gösterdi. (Diken)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here