Ana SayfaHaberlerDünyadanİştebrak'ta Alevi Katliamı gerçekleştiren...

İştebrak’ta Alevi Katliamı gerçekleştiren Fetih Ordusu’nun bileşenleri İstanbul’da buluştu

Geçtiğimiz günlerde Hatay sınırında bulunan Alevi köyü İştebrak‘ta bir katliam gerçekleştiren Fetih Ordusu adlı cihatçı koalisyonun bileşenlerinden İslam Ordusu, Ahrar’uş Şam ve Sukur’uş Şam’ın liderlerinin İstanbul’da buluştuğu iddia edildi. AKP ve Suudi Arabistan güdümündeki  bu koalisyon geçtiğimiz günlerde Alevi köyü İştebrak’ta bir katliam gerçekleştirmişti.

İlgili haberler:
Hatay sınırındaki Alevi köyü İştebrak’ta katliam

İştebrak’ta Alevi Katliamı devam ediyor

Sendika.org’da yer alan habere göre, ABD emperyalizminin aktif taşeronları Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın öncülüğünde kurulan Fetih Ordusu adlı cihatçı koalisyonun bileşenlerinden İslam Ordusu, Ahrar’uş Şam ve Sukur’uş Şam’ın liderlerinin Türkiye’de buluştuğu iddia edildi.

iştebrakta katliam
(Soldan sağa) Ebu Cabir, Alluş ve Ebu İsa

Cihatçı çetelere yakın sosyal medya hesaplarında İslam Ordusu lideri Zehran Alluş, Ahrar’uş Şam lideri Haşim Şeyh Ebu Cabir ve Sukur’uş Şam* lideri Ahmed İsa eş-Şeyh (Ebu İsa)’nın bir toplantı için İstanbul’da bir araya geldikleri öne sürüldü.

AKP hükümeti, cihatçı çetelere yönelik gayri resmi olarak Antakya Serinyol’da “eğit-donat” faaliyetleri yürütse de, bu ziyaretin ana akım medyada “ABD ve Türkiye ortaklığında yapılacak eğit-donat planında son aşamaya gelindi” haberlerinin yapıldığı bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti.

iştebrak katliamcıları cihatci-ceteler-istanbulda

Ayrıca bu çeteler İdlip, Cisr eş-Şuğur, Lazkiye saldırıları ile İştebrak Alevi Katliamı’nı gerçekleştiren Fetih Ordusu’nun bileşenleri arasında bulunuyor.

Suudi güdümündeki Alluş’un, daha önce 17 Nisan’da temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelmiş ve Arap basını “Alluş Türkiye’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Suriye dosyasından sorumlu iki MİT yetkilisiyle görüştüğünü dile getirmişti. Ayrıca Alluş’un bu ziyaretinin ardından İslam Ordusu, 25 Nisan’da düşen Cisr eş-Şuğur’a yönelik saldırılarda koalisyona dahil olmuştu.

iştebrak katliamcıları istanbulda cabir-allus

Suriye savaşında Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın öncülüğünde yeni bir döneme giriliyor. Bu ülkelerin desteklediği cihatçı çeteler, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi öncülüğünde “Fetih Ordusu” adlı bir ortak operasyon odası kurmuş ve İdlip ile Cisr eş-Şuğur’u ele geçirmişti. Ayrıca İdlip’ten sonra Halep’te de “Fetih Ordusu” adı altında bir cihatçı koalisyonu oluşturulmuştu. “Halep Fetih Ordusu” içinde Şam Cephesi, Feylaku’ş Şam, Ahrar’uş Şam İslami Hareketi, İslam Ordusu, Şam Devrimcileri Taburları, Fecr el Hilafet Hareketi ve Emrolunduğun Gibi Dosdoğru Ol Topluluğu adlı çeteler yer alıyor.

*Ebu İsa liderliğindeki Sukur’uş Şam çetesi geçtiğimiz Mart ayı sonunda “İslami Ahraru’ş Şam Hareketi” adı altında Ahrar’uş Şam ile birleştiğini duyurmuştu.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

16 fotoğrafla sosyal medyayı çalkalayan ağaçkakan gelincik hikayesi

Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği ve sosyal medyanın dünya gündemini meşgul...

Hannah Price ve ‘tacizcileri taciz etme aracı’ olarak fotoğrafçılık

Bir kadının 'yalnız' dolaşması sırasında karşılaştığı sözlü, yazılı, fiziksel tacizleri biliyor...

Türkiye sinemasında canlandırdıkları karakterlerle filmlerin önüne geçen 10 oyuncu

Bazen bir filmi muhteşem yapan yönetmenden öte oyuncudur.  Sinema tarihinde bunu başarabilen...

Türkiye’de Balayına Gidilecek En İyi 10 Yer

Unutulmaz bir balayı geçirmek her yeni evli çiftin hayalidir. Genellikle...

Tartışı-Yorum

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle...

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça...

Slavoj Zizek: Türkiye’nin bir devlet olması devletin işlediği suçları aklamaz

Dünyaca ünlü filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'ın “PKK'nın Marksist-Leninist bir terör örgütü olması, işlediği suçları aklamaz” sözlerine yanıt verdi. Zizek yanıtında "Evet, Türkiye’nin bir devlet olduğu gerçeği de Türk...