Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

İşten atılan Namet işçileri eylemlerine devam ediyor!

Tüm Haberler 15 Ocak, 14:35'de eklendi

Namet Gıda’da çalışan 17 işçi Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için geçtiğimiz günlerde işten atılmıştı. Atılan işçiler fabrika önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak basın açıklamasının yapılacağını öğrenen patron TIR’larla kapı önünü kapattı. Polisler ve Çevik kuvvet ise işçilerin kapı önüne gelmemeleri için barikat kurdu.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Namet Gıda çalışanı 17 işçi Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları öğrenilince işten atılmıştı. Atılan işçiler ve sendika temsilcileri geçtiğimiz günlerde Gebze Adliyesi’ne giderek fabrika yetkilileri hakkında şikayetçi olmuştu. Mücadelelerine devan eden işçiler dün fabrika önünde basın açıklaması yapmak istedi. Fakat patron fabrika önüne işletmenin TIR’larını çekerek eylem yapan işçilerin içeride çalışan işçiler tarafından görülmesini engellemeye çalıştı. Polisler ve Çevik kuvvet ise eylemci işçilerin önüne barikat kurdu.

‘SENDİKAYI KABUL ET’
Çok sayıda kişinin destek verdiği eylemde basın açıklamasını Tek Gıda İş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu okudu. Durdu yaptığı açıklamada, “İşverene seslenerek, içeride işçilere baskı kurmayı, tehdit etmeyi, ikna odalarında korkutmayı sürdürürsen, bizler burada eylemlerimizi artırarak sürdüreceğiz. Atılan işçiler geri alınsın, üretim devam etsin, insanca yaşam koşulları sağlansın, 8 saat çalışma uygulansın, Sendikayı kabul et uyarısında bulundu. Namet işvereni Kamuoyu karşısında suç işliyor. Kanun tanımıyor. Bu işçilerin emeği ile servetlerine servet kattın, işçilerin insanca yaşam hakkına saygı bile duymuyorsun, 14 saat asgari ücretle işçileri çalıştırıyorsun. Sen istesen de istemesen de Namet’e sendika girecek. İşçiler örgütlenecek bunu hiçbir güç engelleyemez” dedi.

Kaynak: SOL

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.