Ana SayfaHaberlerDünyadanJapon yetkililer Kenji Goto...

Japon yetkililer Kenji Goto için Ürdün’de

Japonya’nın Dışişleri Bakanı IŞİD’in rehin aldığı Japon Gazeteci Kenji Goto için görüşmelerde bulunmak amacıyla Ürdün’e gitti.

 
Japonya hükümeti pazartesi günü yaptığı açıklamada IŞİD’in kaçırdığı Goto’nun kurtarılması için elinden geleni yapacağına dair söz verdi. Japonya Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga, IŞİD’le henüz doğrudan temas kuramadıklarını, ancak insan hayatının her şeyden önce geldiğini ve Goto’nun kurtarılması için üstün çaba sarf ettiklerini söyledi.

Ben Kenji’yim kampanyası

Goto’nun arkadaşı olan gazeteci Taku Nishimae de Facebook’ta “Ben Kenji’yim” (I am Kenji) kampanyası başlattı. Sayfada fotoğraflarını paylaşan çok sayıda kişi Goto’nun serbest bırakılmasını talep etti.

IŞİD, 20 Ocak’ta yaptığı açıklamada gazeteci Goto ile özel bir askeri şirketi işlettiği belirtilen Haruna Yukawa’yı kaçırdığını açıklayarak 72 saat içinde 200 milyon dolar ödenmesini istemişti.japonya, japon dışişleri, kenji goto, işidin esir aldığı japon gazeteciler, japon gazeteciler, işid, dünya haberleri, dünyadan, press haber,
IŞİD’in talepleri

72 saatte talepleri yerine getirilmeyen IŞİD bir video daha yayınlayarak Yukawa’yı öldürdüğünü açıklamış, fidye ücretine ek olarak da Ürdün’de tutuklu bulunan Sacide el-Rişavi’nin serbest kalmasını da istemişti. El Rişavi, Ürdün’ün başkenti Amman’da, 2005’te üç otele düzenlenen ve 57 kişinin öldüğü saldırıyı düzenlemekten dolayı tutuklu bulunuyor.
RSF: Stratejik tüm kanallardan yararlanılmalı

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü (RSF) 22 Ocak’ta yayınladıkları basın açıklamasında Japonya Başbakanı Shinzo Abe’den iki rehinin salıverilmesi için tümk olanakları kullanmalarını istemişti.

Açıklamada “Japonya hükümetinin bölgedeki tüm stratejik ülkelerden yardım alması ve diplomatik ağlarını kullanmaları çok hayatidir. İslam Devleti’nin barbarca rehine endüstrisi için tüm çabalar toplanmalı.Geçtiğimiz yıldaki gazeteci cinayetlerini göz önünde bulundurarak, can kurtarmaya yönelik tüm seçenekler öngörülmeli” dendi.

Gazeteci Goto’nun akıbeti hala bilinmiyor.

Kaynak: Bianet

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Mutlu olmanın formülü

Ünlü blog yazarı Svetlana Pokrevskaya mutlu olmak için bir yol gösteriyor....

Derbi sonrası sosyal medya ve caps

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında karşılaşan Fenerbahçe - Galatasaray karşılaşmasında...

Toplum sorunlarını en iyi anlatan 7 illüstrasyon

Toplumsal hayatımızda farkında olarak ya da olmayarak, bizim yaptığımız ve ya...

16 fotoğrafla sosyal medyayı çalkalayan ağaçkakan gelincik hikayesi

Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği ve sosyal medyanın dünya gündemini meşgul...

Tartışı-Yorum

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...