Kadınların çantasından çıkan dijital hikayeler

0
çantalar bizi söyler, kadın çantası, ilef, çanta, kadınlar, sergi, sanat, funda şenol cantek, haber, kadın çantasında ne var,

Kadınlardan “Çantalar bizi söyler” adlı fotoğraf sergisi ve dijital hikâye gösterimi dün Ahmet Taner Kışlalı (ATK) Sanatevinde başladı.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) ve Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesinin (HÜİF) ortaklaşa düzenlediği, “Çantalar bizi söyler” adlı fotoğraf sergisi ve dijital hikâye gösterimi dün Ahmet Taner Kışlalı Sanatevinde sanat severlerle buluştu. İLEF ve HÜİF öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin katkılarıyla düzenlenen “Çantalar bizi söyler” adlı sergi, 30 Nisan’a kadar sürecek. Sergide, 20 kadının çantalarının içindeki hikâyeler fotoğraflarla ve dijital hikâye gösterimiyle anlatılıyor.

çantalar bizi söyler, kadın çantası, ilef, çanta, kadınlar, sergi, sanat, funda şenol cantek, haber, kadın çantasında ne var,

Aslında kendi hikayelerini anlattılar

Kadınların çantalarının sadece ihtiyaçlarını taşıdıkları aksesuarlar değil aynı zamanda onların kişiliklerine, sınıfsal – kültürel konumlarına, cinsiyet rollerine, kimliklerine, mesleki pratiklerine ilişkin izler taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Funda Şenol Cantek, “Buradan yola çıkarak, kadınlara çantalarında neler taşıdıklarını sorduk ve hazırlıksız şekilde çantalarını boşalttık. Önceden çantalarının açılıp içine bakılacağını bilmiyorlardı. Biz çantaları boşaltırken kadınlar, çantalarının içindeki hikâyeleri anlattı. Aslında kendi hikâyelerini, ailelerinin hikâyelerini, yaşadıkları çevrenin hikâyesini ve hayatta nasıl konumlandıklarını anlatmış oldular. Önümüzdeki dönemde de bu hikâyeleri kitaplaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

çantalar bizi söyler1

7 farklı hikaye

Sergi boyunca gösterilecek dijital hikâyelerle ilgili Yrd. Doç. Dr. Burcu Şimşek, “Bu proje için Funda hocam ve bir grup arkadaş yaptığımız toplantıda, dijital hikâye anlatımı atölyesi yapmanın da iyi olacağını düşündük. Kadınların çantalarında neler var ve kadınlar nasıl bir dünyada yaşıyor; bunları göstermek için dijital hikâye anlatımı atölyesi yaptık. Çalışmalarımız sonucu toplam 7 hikâye ortaya çıktı” dedi.

Çantalar bizi söyler

çantalar bizi söyler

 

Çantalar bizi söyler çantalar bizi söyler2

 

Çantalar bizi söylerçantalar bizi söyler3

Kaynak: Görünüm, Haber: Alicem Başaran

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here