Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerKCK: IŞİD'le savaşan gerillaları...

KCK: IŞİD’le savaşan gerillaları geri çekebiliriz!

KCK, Irak Kürt yönetiminin PKK’ya karşı gizli bir propaganda yürüttüğünü belirterek, IŞİD’le savaşan güçlerini geri çekebileceğini duyurdu.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı adına yapılan açıklamada, Irak Kürt Yönetimi’nin PKK‘ya karşı ‘gizli bir propaganda’ yürüttüğü savunularak, “IŞİD faşizmine karşı halkımızın varlığı ve özgürlüğü için şehitler vererek karşılıksız direnen gerillayı işgalcilikle suçlamak ve PKK’nin terörist olduğu propagandasını yapmak yurtsever vicdan sahibi hiç kimsenin kabul edebileceği bir durum değildir” denildi. KCK, bu tutumlar karşısında ‘gerillayı çekmeyi’ gündemlerine aldıklarını kaydetti.
KCK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

DAİŞ faşist güçlerinin saldırılarına karşı en zor ve en tehlikeli günlerde gerilla güçlerimizi hiç tereddüt yaşamadan mümkün olan en kısa sürede Şengal, Maxmur, Kerkük, Şexan bölgelerine gönderdik. Tek amacımız Güney halkımızın varlığını, özgürlüğünü, kazanımlarını, toprağını ve Güney hükümetini korumak ve savunmaktı. Bunun dışında Güney hükümetine zorluk çıkarmak, hele hele güneyin parçalanmasını istemek kesinlikle doğru değildir. Hareket olarak her zaman Güney halkımızı ve kazanımlarını savunduk. Bunu ulusal bir onur görevi olarak gördük. Bugünde gerilla güçlerimiz en kıt olanaklarla fedai ruhla kahramanca direnmekte, IŞİD faşistlerine büyük darbeler vurmaktadır. DAİŞ’le mücadelemizde savaşan gerillalara her hangi bir askeri yardım, tek bir silah ve mermi dahi verilmemiştir. Biz DAİŞ’le mücadelede hiçbir şey beklemeden karşılıksız ve halkımız için savaşıyoruz.

Ne var ki, bu kadar savaşan ve şehit veren bir hareket olarak Güney Kürdistan’da halen statüsüz ve bir kimliğin dahi verilmediği koşullarda mücadele etmekteyiz. Her hangi bir kolaylığın sağlanması şurada dursun, gerilla güçleri IŞİD’le savaşırken alan değiştirmekten dahi zorlanmakta, engeller çıkarılmaktadır. Oysa gerilla halkımız için savaşmaktadır. Buna rağmen güneyde rahat hareket edemememiz ve güneyde dolaşım için bir kimliğimizin dahi olmaması artık kabul edebileceğimiz bir durum değildir.

Belirttiğimiz bu olumsuz gelişmeler karşısında DAİŞ’e karşı savaş içinde olan gerilla güçlerimizi çekmeyi bile gündemimize almış durumdayız. Bu konuda tartışmalarımız sürmektedir. Ancak Güney halkımızın gerillanın çekilmesi konusundaki görüşleri ve ortaya koyacağı irade bizim için çok önemlidir. Çünkü halkımıza karşı sorumluluklarımız vardır. Aynı şekilde gerilla güçlerimizi çekme konusunda henüz bir karara varmadan güneyli tüm parti, örgüt ve sivil toplum kurumlarının tutumlarını açıkça ortaya koymalarını bekliyoruz.

Halkımızı, yurtsever, tüm örgüt, kurum ve kişileri yaşanan gelişmeler karşısında objektif bilgilendirmeyi sorumluluğumuz gereği görev bilmekteyiz. Şartlar, sorunlar ve zorluklar ne olursa olsun, her zaman halkımızın iradesine bağlı ve halkımızla birlikte olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

7 maddeyle, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız var mı?

Halihazırda gözlük takan bireyler de yeni reçeteye ihtiyaç duyabilir ve bunu...

Flora Borsi’den 6 fotoğrafla hayvanlarla göz göze gelmek

Macar fotoğrafçı Flora Borsi, hayvanların insanlarla ne kadar benzer olduklarını ortaya...

Başkentte sanat eseri gecekondu müze olmayı bekliyor

Ankara'nın Altındağ ilçesinde bir gecekonduda oturan, yüzde 70 engelli olan ressam...

Dünyanın en güzel 15 sokağı!

Molyvos, Midilli, YunanistanBonn, AlmanyaStockholm, İsveçWashington Dc, AmerikaValencia, İspanyaCullinan, Güney AfrikaTayvanNafplio, Mora,...

Tartışı-Yorum

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...