Rusya ile Güney Kıbrıs ‘Askeri Üs’ anlaşması imzalayacak!

0

Rusya ve AB ilişkileri Ukrayna’daki kriz nedeniyle gerilimli bir dönemden geçerken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rusya’yla askeri üs anlaşması imzalayacaklarını duyurdu.

Moskova ziyareti öncesinde Cyprus Weekly gazetesine konuşan Rum lider Anastasiadis, “(Rusya’yla) aramızda yenilenmesi gereken eski bir anlaşma (savunma anlaşması) var. Anlaşmaya ayrıca, Fransa ve Almanya gibi devletlere verdiğimize benzeyen ek hizmetler verilmesini öngören maddeler de eklenecek” dedi.

25 ŞUBAT’TAKİ MOSKOVA ZİYARETİNDE İMZALANACAK

Rum lider, sözü edilen yeni askeri işbirliği anlaşmasının, 25 Şubat tarihinde gerçekleştireceği Moskova ziyareti sırasında imzalanacağını belirtti.

‘RUS GEMİLERİ LİMASOL LİMANINDAKİ ÜSSE DAİMİ YERLEŞTİRİLECEK’

Rus basınında yer verilen haberlerde Rus uçaklarının yerleştirileceği Rum Kesimi’ndeki askeri hava üssünün, Akrotiri bölgesindeki İngiliz üssünden 40 kilometre uzaklıkta olacağı belirtildi. Ayrıca Rus donanmasına bağlı gemilerin Limasol limanındaki üsse daimi olarak yerleştirilmesi de basında yer alan iddialar arasında.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde Rusya’ya ait askeri üs oluşturulması, 2 yıldır gündemde olan bir konu. Rum Yönetimi’nin, AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara karşı ‘soğuk baktığı’ fda biliniyordu.

Kaynak: Sputnik Türkiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here