KCK’den Cizre açıklaması

0
kck, cizre, açıklama, pkk,

KCK Cizre’de yaşananlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Gün, ayağa kalkma, başta Cizre halkı olmak üzere Bakurê Kurdîstan halkına sahip çıkma günüdür.Kobanê’deki katliama nasıl karşı çıkıldıysa Cizre halkına da sahip çıkılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Yazılı bir açıklama yayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, eğer Kürdistan’daki bu zulme ortak olunmak istenmiyorsa, başta Türkiyeli demokratlar ve devrimciler olmak üzere Ortadoğu halklarının ve tüm dünyanın demokrasi, devrimci güçlerinin ayağa kalkması gerektiğini belirtti.

“Kobanê’deki katliama nasıl karşı çıkıldıysa Cizre halkına da sahip çıkılmalıdır. Kürdistan Halk İnisiyatifi tüm halkımızı Cizre’ye doğru büyük özgürlük yürüyüşü yapmaya çağırmıştır. Bu çağrıyı haklı ve doğru buluyor tüm halkımızı bu çağrı doğrultusunda hareket etmeye çağırıyoruz” denilen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığının açıklaması şöyle:

kck, cizre, açıklama, pkk,

“Bugün Bakurê Kurdîstan’da ve Türkiye’de Kürt halkına karşı bir teslim alma saldırısı başlatılmıştır. Bir buçuk aydır her gün 5-6 sivil katledilmektedir. Bakurê Kurdîstan’da birçok şehir ve kasaba ağır silahlarla yakılıp yıkılmıştır. Kürdistan tarihindeki en önemli direniş merkezlerinden olan Cizre Botan şehri, bugün bir kuşatma ve büyük bir saldırı altındadır. Günlerdir sokağa çıkan herkes yüksek yerlere yerleşmiş keskin nişancılarla vurulmaktadır. Ağır silahlarla mahalleler ve sokaklar bombalanmaktadır. Beş dakika bile halkın sokağa çıkmasına fırsat verilmediğinden halk hiçbir ihtiyacını karşılayamamaktadır. Halk hem öldürülerek, hem de aç susuz bırakılarak teslim alınmak istenmektedir. Öldürülenlerin ve yaralananların çoğu da kadın ve çocuktur. Türk devleti hiçbir ahlaki ve toplumsal değere bağlı değildir. Hatta kendi hukukuna bile uymamaktadır. Bu nedenle de her türlü zulmü ve saldırıyı pervasızca yapmaktadır. Bu saldırıyı pervasızca yapmalarında dünyanın suskunluğu da rol oynamaktadır. Bu saldırılara tüm sessiz kalanlar da bu saldırıyı cesaretlendirenlerdir.

Bu durum karşısında tüm Kürdistan halkına büyük bir görev düşmektedir. Sadece Bakurê Kurdîstan halkı değil, Başurê Kurdîstan, Rojhılat Kurdîstan, Rojava Kurdîstan halkımız, Avrupa’daki halkımız, Ermenistan ve Rusya’daki halkımız dahil tüm dünyadaki Kürdistanlılar derhal bulundukları her yerde ayağa kalkmalıdırlar. Bir parçada halkımız katliamlar ve zulme uğrarken diğer parçalardaki halkımız mutlaka ayağa kalkarak zulme ve baskıya uğrayan halkımızın yanında olduğunu göstermelidir.

Eğer Kürdistan’daki bu zulme ortak olunmak istenmiyorsa, başta Türkiyeli demokratlar ve devrimciler olmak üzere Ortadoğu halklarının ve tüm dünyanın demokrasi güçleri ve devrimci güçleri ayağa kalkmalıdır. Kobanê’deki katliama nasıl karşı çıkıldıysa Cizre halkına da sahip çıkılmalıdır.

Kürdistan Halk İnisiyatifi tüm halkımızı Cizre’ye doğru büyük özgürlük yürüyüşü yapmaya çağırmıştır. Bu çağrıyı haklı ve doğru buluyor tüm halkımızı bu çağrı doğrultusunda hareket etmeye çağırıyoruz.

Gün, ayağa kalkma, başta Cizre halkı olmak üzere Bakurê Kurdîstan halkına sahip çıkma günüdür.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here