escort kuşadası

26.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

Kobanililer geri dönüyor
IŞİD saldırıları nedeniyle topraklarını terk ederek Suruç’a yerleşmek zorunda kalan Kobanêliler, kentte IŞİD tehdidi devam ederken guruplar halinde yurtlarına geri dönmeye devam ediyor.

 

IŞİD saldırıları nedeniyle topraklarını terk ederek Suruç’a yerleşmek zorunda kalan Kobanêliler, kentte IŞİD tehdidi devam ederken guruplar halinde yurtlarına geri dönmeye devam ediyor. Önceki gün kalabalık bir grup halinde Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobanê kent merkezine dönen Kobanê’lilerden bazılarının sınırı geçer geçmez Kobanê’nin toprağını öpmesi, duygulu anlar yaşattı. Geri dönen kadın ve çocuklar Mala Gel (Halk Evi) yöneticileri tarafından güvenli bölgelere nakledilirken, erkek ve genç kadınlar ise direnişe katılma kararı aldı.

Geri dönen Kobanêlilerin içerisinde IŞİD’E karşı verilen direnişte yaralanarak Türkiye’de tedavi gören bazı gençlerinde olduğu görülürken, yaralı gençlerden Şero Botan tedavi süresince arkadaşlarının IŞİD’e karşı kaydettiği ilerlemelerin kendilerine büyük moral verdiğini söyledi. Direnişe bıraktığı yerden devam etmek için sabırsızlandığını söyleyen Şero Botan, “Yaklaşık yirmi gün önce DAİŞ’le çatışırken yaralandım ve tedavi için Amed’e gittim. Ordayken arkadaşlarımızın çetelere karşı ciddi bir ilerleyiş kaydettiğini duyduk. Bu eylemler hepimize büyük moral verdi ve geri dönüp zafer hamlesine katılmak için sabırsızlanıyorduk. Sağlığıma kavuşunca tekrar DAİŞ çeteleriyle savaşmak ve onları Kobanê’den çıkarmak için geldim” dedi.IŞİD saldırıları nedeniyle topraklarını terk ederek Suruç’a yerleşmek zorunda kalan Kobanêliler, kentte IŞİD tehdidi devam ederken guruplar halinde yurtlarına geri dönmeye devam ediyor.

BİR DAHA ASLA GİTMEM BURADAN

Aylar sonra tekrar Kobanê’de olduğu için duygulanan ve gözyaşlarını tutamayıp sınırı geçer geçmez toprağı öpen Salih Bavê Botan’ın bir kızı IŞİD’e karşı savaşıyor. Duygulandığı için konuşmakta güçlük çeken Bavê Botan, “İki buçuk ay önce Kobanê’den çıkmak zorunda kaldık. Şimdi aylar sonra tekrar Kobanê’de olduğum için çok duyguluyum. Kızım burada direnişin içindeydi. Hem kızımı hem toprağımı bırakmak zorunda kaldım ama bir daha asla gitmem. Çok pişmanım Türkiye’ye gittiğim için. İnsan bazı şeylerin kıymetini çok geç anlıyor ne yazık ki” dedi.

KOBANÊ KÜRDİSTAN’IN KALBİDİR

Eşi ve dört çocuğu geri Kobanê’ye geri dönen Bedîrê Hemî aylardır devam eden direnişin içinde yer alıyor. Kobanê’yi hiç terk etmeyerek topraklarını savunan direnişçilerden biri olan Hemî “Saldırıların ilk başladığı günden bu yana köylerden başlayıp, kentte devam eden direnişin içindeki yerimi aldım.
Güvenlik için, eşim ve çocuklarımı göndermiştim. Ama şimdi çeteleri geriletip kentte kısmen de olsa huzuru sağlayınca aileme gelmelerini söyledim” dedi. Tüm Kobanêli gençlere dönüp kendi evlerini, mahallelerini korumaları çağrısında bulunan Hemî, “Kobanê sadece bir kent değildir. Kobanê Rojava ve tüm Kürdistan’ın kalbidir. Kobanê bizimdir ve asla terk etmeyeceğiz” dedi. (Kobanê/DİHA)

Çağdaş KAPLAN
Mehmet Zeki ÇİÇEK


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler