14.5 C
İstanbul
Salı, Ekim 26, 2021

Kredi tahsislerinde çifte komisyona tepki

Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ekinci, bankaların işletmelerden talep ettiği komisyonların KOBİ’leri çıldırma noktasına getirdiğini söyledi.  

Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in 9. Maddesine göre kredi tahsis ücretlerinin, tahsis edilen kredi limitinin on binde 25’ini, kredi kullandırım ücretlerinin de kullandırılan kredinin yüzde 1.10’unu geçemeyeceğini belirten Ekinci, limit güncellemesi halinde ilave limitin üzerinden yeni bir kredi tahsis ücreti alınabileceğini söyledi.  

Özel bankaların şu anda yüzde 22 faiz ile kredi kullandırdığını ifade eden Ekinci, sanayici ve tüccarın pandemiden dolayı zaten büyük bir sıkıntı yaşadığını, banka komisyonlarının ihtiyaç içindeki işletmeleri ayrıca zora soktuğunu anlattı. Bankaların kredi tahsis ve kullandırım oranlarını alırken güncellenen kısmı değil de toplam üzerinden ikinci kez ücret aldığını ifade eden OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, “Sanayici ve tüccar diyelim ki 100 bin lira kredi kullandı. Bunun için bir kredi tahsis ücreti ödüyor. Aldığı krediyi güncelleyerek 200 bin liraya çıkardı ise ilave talep edilen krediden değil toplam tahsisli kredi üzerinden yeni bir ödeme yapıyor. Bankalar, sanki yeni bir kredi tahsis edilmiş gibi komisyon alıyorlar. Halbuki tahsisli kredi ve daha öncekinin komisyonu ödenmiş, fakat bu dikkate alınmıyor” dedi.  

Bankaların kredi kullandırma uygulamalarının can bezdirici noktaya geldiğini ifade eden OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, kredi tahsis ücretlerinin kaldırılması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Maliye Bakanlığı’na yazı yazdıklarını söyledi.  

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler