Ana SayfaHaberlerEkonomiNakliyeciler: Giderler üçe katlandı

Nakliyeciler: Giderler üçe katlandı

CHP Türkiye’nin dört bir yanında kamyoncu esnafının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerken, milletvekili Utku Çakırözer de Eskişehir’deki kamyoncu esnafı ile bir araya gelerek, kamyoncuların sıkıntı ve taleplerini dinledi. Kamyoncular, kurdaki artış ve bir yılda  3 katına çıkan akaryakıt zamları sonrası artan masraflara dikkat çekerek, “Gözünü açıyorsun zam, kapıyorsun zam! Giderler ikiye, üçe katlandı! Ama hala 3 yıl önceki nakliye fiyatlarıyla çalışıyoruz. Krediler olmasa yaşayamıyoruz” dedi. İşverenlerin kendilerine tavrını da eleştiren kamyoncu esnafı “Altımızda 1 – 1,5 milyonluk araçlar var ama 25 kuruşluk değerimiz yok patronların gözünde! Araçlarımızı depo gibi kullanan işveren, ‘şoför giremez’ diye yazan fabrikalar bile var! Bizler önce insan yerine konmak istiyoruz” siteminde bulundu.

Kamyoncu esnafını dinleyen CHP’li Çakırözer ise, partisinin nakliyeci esnafı için hazırladığı çalışmayı kamyoncularla paylaşarak, “Kamyoncu, nakliyeci esnafımızın Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Eskişehir’de de birçok sıkıntısı var. En başta akaryakıt fiyatlarındaki olağanüstü artış. Nakliyeciler, kamyoncular ekonominin lokomotif sektörlerinden! Onların alınteri sayesinde bu ülke ekonomisine 25 milyar dolar katkı sağlanıyor. O zaman onların da kazanması, emeklerinin karşılığını alması lazım” dedi.

hakkında kamyoncu esnafi 1 Kamyoncular

“GİDERLER 3’E KATLANDI, KAZANCIMIZ 3 YILDIR AYNI”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediyesi Meclis üyesi Kadir Kodak ve CHP’li yöneticiler Zafer Mandacı ve Butay Erdoğan ile birlikte  Eskişehirli kamyoncu esnafı ile bir araya gelerek talep ve sorunları dinledi. Kamyoncu ve nakliyeci esnafı bir yılda 3 katına çıkan akaryakıt fiyatlarından dert yanarken,  “3 ay önce 7 liraya aldığımız yakıt şimdi 13-14 lira. 2 bin 500 liraya aldığımız lastik olmuş 6 bin lira. Bunun yedek parçası, işçiliği var ama biz hala 3 yıl öncenin nakliye fiyatlarını alıyoruz. Emeklerimizin karşılığını alamıyoruz” dedi.

Nakliye sektörüne bağlanan sermayenin, verilen emeğin karşılığının alınmasını istediklerini dile getiren kamyoncu esnaflarından Adnan Türkmen, “ Maliyetlerimize göre gerekli gelirler sağlanarak sektör üyelerimizin rahatlanmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

“KREDİLER OLMASA YAŞAYAMAYIZ”

Kamyoncuların kazandıkları ile geçinemediklerini ve banka kredileri ile yaşayabildiklerini söyleyen kamyoncu Fevzi Top ise, “Gözünü açıyorsun zam, kapıyorsun zam! Sonra da biz işveren ile fabrika müdürü ile karşı karşıya kalıyoruz. Giderler ikiye, üçe katlandı. Ama biz üç yıl önceki ücretlere çalışıyoruz. Krediler olmasa yaşayamayız” dedi. 

“ALTIMIZDA MİLYONLUK ARAÇ AMA 25 KURUŞLUK DEĞERİMİZ YOK”

Kamyoncu esnafı, ekonomik sıkıntılarının yanı sıra  işverenlerin kamyoncu esnafına duyarsızlığından da yakınırak, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“Fabrikaya yükünüzü götürdünüz fabrikada kuyruk var aracınızı üç gün indiremiyorsunuz! Araçlarımız depo gibi kullanılıyor. Bunun bir bedelinin olması lazım. Ama yok! Bir tırcının altında 1 milyonluk, 1,5 milyonluk araçlar var. Ama patronun gözünde 25 kuruşluk değerimiz yok!. ‘Şoför giremez’ diye yazan fabrikalar vardır, tuvalete dahi giremeziniz! Kapıda beklersiniz, bekçi ile muhatap olursunuz! Biz kamyoncular önce insan yerine konulmak istiyoruz.”

“KAMYONCU KAZANIRSA, TÜRKİYE KAZANIR”

Kamyoncu ve nakliyeci esnafının Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Eskişehir’de de birçok sıkıntısı olduğunu dile getiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise, partisinin nakliyeci esnafı için hazırladığı çalışmaları paylaştı. Nakliyeci, kamyoncu esnafının sorunlarının takipçisi olduklarını dile getiren Çakırözer, “ En büyük sıkıntı mazot fiyatlarındaki olağanüstü artış. Bunla da sınırlı değil. İşin bir istikrara kavuşmamış olması, rekabetin aldıkları ücreti etkiliyor olması, köprülerden otoyollardan geçişlerde istenen fahiş fiyatlar var. Bunların ortak akılla çözülmesi lazım. Nakliyeciler, kamyoncular Türkiye’de belki de ekonominin lokomotif sektörü! Kamyoncu esnafının alınteri sayesinde bu ülkenin ekonomisine 25 milyar dolarlık katkı sağlanıyor. O zaman kamyoncunun da kazanması lazım. Kamyoncu kazanırsa, Türkiye de kazanır. Nakliyeci esnafının sıkıntılarına dertlerine, hepimizin mutlaka kulak vermesi gerekir” dedi.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken 16 isyan filmi

İsyan filmlerini sizinle paylaştığımız sinemanın belki de ücra köşlerinde kalmış birçok...

Derbi sonrası sosyal medya ve caps

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında karşılaşan Fenerbahçe - Galatasaray karşılaşmasında...

Mekan ve insanın Bellek Kayması, 6-7 Eylül olayları, Kanlı 1 Mayıs, 12 Eylül

Sanatçı Fusun Turcan Elmasoğlu, "Bugün aynı yerden geçenler ise, tarihle olan...

Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan

Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılık sanatında da kadının adına pek...

Tartışı-Yorum

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...