Marmaris’te çevre katliamı!

0
Marmaris, Çamlı Mahallesi'ndeki Gelibolu Azmağı'nın temizleme çalışmaları sırasında ağaçların kesilmesi tepkilere neden oldu.

Marmaris, Çamlı Mahallesi’ndeki Gelibolu Azmağı’nın temizleme çalışmaları sırasında ağaçların kesilmesi tepkilere neden oldu.

 

Muğla’nın Marmaris ilçesi Çamlı Mahallesi Bucakalan mevkiinde denizle buluşan Gelibolu Azmağı’nda taşkınlara karşı her sene olduğu gibi bu sene da DSİ tarafından bir ay önce faaliyet başlatıldı. Yağmurun sebep olduğu selin Çamlı Mahallesi’nden boydan boya önceki azmağın taşmasına sebep olmasının önüne geçmek için kepçelerle faaliyet yürütüldü. Çalışmalar çerçevesinde genişliği 6-7 metre olan azmak, bazı yerlerde 25-30 metreye kadar genişletildi. Azmağın bazı bölümlerinden de kum çekilerek derinliği arttrıldı. Genişletilen bölümlerdeki onlarca sığla, çam ve okaliptüs ağacı söküldü. Sökülen ağaçlar kesilip götürülürken, köklerinin ise bir daha gömülerek ortadan kaldırılmaya çalışıldığı açıklandı . Azmakta temizleme çalışması adı altında doğa ve ağaç katliamı yapıldığını ileri devam eden köylüler ve çevreciler, Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan’ı telefon yağmuruna tutup, durumu bildirdi.sel-taskinini-engellemek-icin-agaclari-soktuler
Yetkilileri göreve davet edip, bir an önce bu yapılanın durdurulmasını isteyen Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, mahallede taşkın olmasını engellemek amacıyla azmak yatağının temizlenmesini anladıklarını belirtip, ” Şayet , azmağın genişletilmesi ne anlama geliyor, bunu anlayamadık. Aklımıza çevrede bazı restoranlar ve yeni kiraya verilmekte olan yerle alakalı rant elde etmek amacı geliyor. Oradaki azmak ve çevresi özel koruma bölgesi. Bu sebepten ötürü orada hiçbir şey yapılamaz. Burada habitat, flora, fauna korunuyor. Çoğalmalar oluyor” diye belirtti. Ersan, doğaya ve azmaktaki ağaçlara zarar veren sorumluların bir an önce bulunup, cezalandırılmasını talep etti .
Öte yandan Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise DSİ’ye sel baskınının önüne geçilmesi için dere yatağının temizlenmesi iznini verdiklerini, ağaçların köklenmesinden ve azmağın genişletilmesinden bilgileri bulunmadığı ifade etti . Yetkililer, kısımda tetkik yapacaklarını da açıkladı.

DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here