Milli Eğitim Bakanlığı: Grev yapan öğretmenler eğitim hakkını engelliyor

0
milli eğitim bakanlığı, nabi avcı, grev yapan öğretmenler,

Milli Eğitim Bakanlığı devam eden çatışmalar nedeniyle greve giden öğretmenlere yönelik “eğitim hakkını engelleme” gerekçesiyle öğretmenlerin tespitini istedi.

 

Press Haber – Bakan Nabi Avcı adına Rehberlik ve Denetim Başkanı Atif Ala imzasıyla valiliklere gönderilen yazıda, “bazı sendika ve konfederasyonların güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde karar almaları, sendikal hakların kullanımı sınırlarını aşıp eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır” ifadeleri kullanıldı. Cizre ve Silopi’deki öğretmenlere kısa mesaj yoluyla şehirleri terk edin talimatı veren Milli Eğitim Bakanlığı, Valiliklere yaşanan çatışmaları protesto etmek için 29 Aralık 2015’te yapılan greve katılan öğretmenleri kendilerine bildirmelerini istedi.

 

İlgili yazıda şu ifadelere yer verildi:

Son zamanlarda bazı sendika ve konfederasyonların güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde karar almaları, sendikal hakların kullanımı sınırlarını aşıp eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır. Eğitim çağında bulunan öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrencileri ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip meri mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle Bakanlığımız Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bildirilmesi hususunda greğini arz/rica ederim.

 

Ne olmuştu?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13 Aralık 2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alındığını belirtir mesajda, “Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir” denilmişti. Bunun üzerine sadece Cizre‘de 104 okulda 43 bin 127 öğrenciye eğitim veren 1298 öğretmen, ilçeyi terk etmişti.

ilceyi terk eden ogretmenler cizre

 

Eğitim Sen TBMM’de basın açıklaması yapacak

Eğitim Sen konuyla ilgili sendikal mücadelenin engellenmesine yönelik tepkilerini dile getirmek için 12 Ocak 2016 Salı günü saat 11.00’de TBMM Dikmen Kapısı önünde bir basın açıklaması yapacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here