Newroz öncesi “Çözüm Süreci” hareketliliği

0
çözüm süreci, newroz, izleme heyeti, hdp, yalçın akdoğan, sırrı süreyya önder, pervin buldan, idris baluken, imralı heyeti, akil insanlar heyeti, haber, newroz haberi, barış süreci,

Çözüm sürecinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in ortak açıklamasının ardından hızlı gelişmeler yaşanıyor.

 

Rûdaw’dan İnan Gedik’in haberine göre, Newroz öncesinde “çözüm süreci”nde hızlı gelişmeler yaşanıyor. Hükümet ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetinin dün anlaşmaya vardığı İzleme Heyeti önce İmralı’ya, ardından Kandil’e gidecek. Heyet, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajının okunacağı 21 Mart’ta Diyarbakır’da olacak.

 

çözüm süreci, newroz, izleme heyeti, hdp, yalçın akdoğan, sırrı süreyya önder, pervin buldan, idris baluken, imralı heyeti, akil insanlar heyeti, haber, newroz haberi, barış süreci,Süreç kapsamında HDP heyeti ile hükümet yetkilileri 28 Şubat’ta İstanbul’da Dolmabahçe’de bulunan Başbakanlık Ofisi’nde bir araya gelmişti. Görüşmede HDP heyetinde bulunan İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın PKK’ye yönelik eylemsizlik çağrısını açıklamıştı.

 

Bu görüşmenin ardından süreçte hızlı gelişmeler yaşanıyor. KCK yetkilileri ve HDP, parlamentoda görüşülen İç Güvenlik Paketi’nin yasalaşması durumunda sürecin zarar göreceğini belirterek, geri çekilmesini istemişlerdi.

 

Dün HDP Başkanvekili Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder‘den oluşan heyet, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından İç Güvenlik Paketi, Genel Kurul’dan geri çekildi.

 

Buldan, süreç kapsamında uzun süredir üzerinde çalışılan İzleme Heyeti’nin kurulduğunu açıkladı. Akil İnsanlar Heyeti’nden 16 kişinin İzleme Heyeti’nde yer aldığı haberleri medyaya düştü. Ancak Akdoğan bu haberlere ilişkin yaptığı açıklamada “Külliyen yalan” dedi.

 

HDP’den bugün yapılan açıklamada ise “Heyetimiz görüşmede, İzleme Heyeti‘nin bir an önce oluşturulması gerektiği görüşünü ve önerisini hükümet tarafına iletmiştir. Ancak görüşmede, basında iddia edildiği gibi isimler gündeme gelmemiştir” açıklaması yapıldı.

 

Bugün yaşanan bir başka gelişme ise İmralı heyeti üyelerinden HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile Demokratik Özgür Kadın Hareketi aktivisti Ceylan Bağrıyanık’ın Kandil’e gitmesi oldu. HDP’den yapılan açıklamada “Heyet, çözüm süreciyle ilgili yürütülen girişimler kapsamında görüşmeler yapmak üzere bugün Kandil’e geçti” denildi.

 

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre İzleme Heyeti’nde kimlerin yer aldığı bir iki gün içinde belirlenecek. Heyet önce İmralı’da Abdullah Öcalan’la, ardından da Kandil’e giderek örgüt yöneticileriyle görüşecek. Heyet, Abdullah Öcalan’ın mesajının okunacağı Diyarbakır Newroz Bayramı kutlamasına da katılacak.

 

Kandil’in görüşlerini Baluken ve Bağrıyanık’ın de içinde olduğu HDP heyeti yeniden İmralı’ya giderek Öcalan’la bir görüşme gerçekleştirecek. Bu görüşmede Öcalan’ın 21 Mart’ta okunacak mesajına son şeklini vermesi bekleniyor. Mesaj daha sonra Öcalan ile devlet yetkilileri tarafından da revize edilerek HDP’ye ulaştırılacak ve Newroz Alanı’nda okunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here