Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerNuh Köklü son yolculuğuna...

Nuh Köklü son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci yazar Nuh Köklü’nün cenazesi kar topu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü yerden cenaze törenin gerçekleşeceği Ankara’ya uğurlandı.

Yeldeğirmeni Dayanışması’nın Nuh Köklü’yü uğurlamak için düzenlediği anmaya dayanışma üyeleri, mahalleli, esnaf ve gazetecilerin de arasında olduğu bine yakın insan katıldı. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Sultan Ulusoy da Köklü’yü uğurlamak için gelenler arasındaydı.

Nuh Köklü’nün cenazesini taşıyan araç saat 18.30 sularında cinayetin gerçekleştiği Karakolhane Caddesi başına geldi.

Eldivenleri cenaze aracında

hakkında 281 gazeteci nuh köklü

Sabah saatlerinden itibaren nöbet tutan insanlar cenaze aracını karşıladı. Kortejin önünde Köklü’nün hayatını kaybetmeden önce söylediği “Bu bir rüya olsun” sözlerine ithafen “Bu bir rüya değil, kabus. Katilini tanıyoruz” pankartı taşındı.

Aracın üzerinde Nuh Köklü’nün fotoğrafı ve kırmızı eldivenleri konuldu.

Yüzlerce insan yakalarında taktıkları Nuh Köklü’nün fotoğrafı ve mumlarla yürüyüşe eşlik etti.

Yürüyüş boyunca “Kadıköy faşizme mezar olacak”, “faşizme karşı omuz omuza”, “Nuh Köklü’nün hesabı sorulacak”, “Kadıköy uyuma, evladına sahip çık”, “Hırsız, katil Erdoğan” sloganları atıldı.

Memik Oğlan türküsüyle uğurlandı

hakkında 333 gazeteci nuh köklü

Nuh Köklü’nün öldürüldüğü yerde yapılan anma bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Sultan Ulusoy, Ali Ocak, Sibel Köklü, Uğur Güç ile Yel değirmeni Dayanışması’ndan Tamer Doğan ile Ferda Sayın konuşmalar yaptı.

Konuşmalarda bu cinayetin iktidarın yarattığı nefret ikliminin sonucu olduğunu söylediler. Özgecan Aslan, Berkin Elvan cinayetlerinin hatırlatıldığı konuşmalarda bunların birbirinden bağımsız cinayetler olmadığı vurgulandı.

Konuşmacılar cinayetin takipçisi olacaklarını ve adalet sağlanana dek mücadelenin süreceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Nuh Köklü yüzlerce insanın bir ağızdan söylediği Memik Oğlan türküsü, sloganlar ve alkışlarla Ankara’ya yolcu edildi.

Cenazenin uğurlanmasının ardından Nuh Köklü’yü öldüren esnafın dükkanının camlarını kıran bir grup Yeldeğirmeni Dayanışması’nca engellendi.

 

Bianet

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

20 maddeyle Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sistemi, dünya ülkeleri arasında en saygın eğitim sistemi olarak...

İnsan vücuduna bakış açınızı değiştirecek 12 çalışma

Meltem Işık, insan vücudu üzerine araştırmalar yapan bir sanatçı. Mükemmel bir dehayla...

Her sosyal bilimcinin okuması gereken 10 akademik kitap

Akademi dünyasına adım atmak isteyen her öğrencinin yapması gereken ilk işlerden...

Aztek’lerden Sümerler’e 14 eski uygarlığın dilline ait sesler

Dünya üzerinde milyonlarca yıl birçok medeniyet kurulup yıkılmıştır.Bir çoğumuz bu medeniyetlerin...

Tartışı-Yorum

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım. Evrim...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim...