QUEEN

Queen, 1970 yılında vokalde Freddie Mercury, gitarda Brian May, davulda Roger Taylor ve basta John Deacon tarafından kurulmuş bir İngiliz rock grubudur. Bazı üyelerinin olmamasına rağmen, grup 2009 yılına kadar aktif bir şekilde kaldı.

Freddie Mercury, üyelerinin burçlarından esinlenerek grubun logosunu tasarladı: bu yüzden Deacon ve Taylor tarafından Leo olan iki aslan görüyorsunuz, Yengeç olan Mayıs için bir yengeç ve Başak olan Merkür için iki peri.

1974’te Queen, Seven Seas of Rhye’ı oynadığı Top of the Pops’ta göründü. Bu sunum, temayı büyük ölçüde destekleyen televizyonda yayınlandı. Hızlı bir şekilde şarkı ve See What A Fool I’ve Been ile birlikte bir single yayınlayan EMI, en az on hafta boyunca en çok dinlenen 10 şarkı arasında yer almayı başardı. Aynı yıl, grubun ikinci albümü Queen II yayınlandı ve İngilizce listesinde 5. sırada yer aldı. Bu iki başarı sayesinde Queen, açılış şovu olmadan ilk turunu Birleşik Krallık’ta yaptı.

Aynı yılın Kasım ayında, Killer Queen ve Flick of the Wrist’in Amerikan listelerine girmeyi başardığı Sheer Heart Attack adlı üçüncü albüm yayınlandı. Bunlardan sonra Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’yı gezdiler.

1975’te bir sonraki albümünün ilk single’ı olan Bohemian Rhapsody’yi yayınladılar ve 18 ay boyunca Birleşik Krallık’ta liste başı oldular ve Mercury’ye ikinci kez Ivor Novello Ödülü’nü verdi.

1987’de Mercury’nin çifti Jim Hutton, grubun tüm üyeleri reddetmesine rağmen şarkıcının AIDS olduğunu açıkladı. Ancak 1991’de Mercury yaptığı açıklamada hastalığa sahip olduğunu söyledi. Aynı metinde, hastalıkla mücadele için halkının ve dostlarının desteğini istedi. Buna rağmen, iki gün sonra, 24 Kasım’da Freddie Mercury sadece 45 yaşında öldü.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Nisan’da vizyona girecek ve Sinemaya gitmeden bakmanız gereken 38 film ve fragmanları

Nisan'da vizyona girecek filmleri listelediğimiz derlememizle merhaba. Birçok filmin vizyona gireceği...

25 Of The Best Award-Winning Wedding Photos Taken In 2014

1st Place in All About Light, Winter 2013, Taipei, Taiwan1st Place...

Pek bilinmeyen ama mutlaka izlemeniz gereken 9 dizi

Ne izlesem, ne izlemeliyim diyerek uzun araştırmalar sonucu izlediğiniz dizi veya...

Tartışı-Yorum

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mü?

Bu yazıda, 8 Mart'ı niçin emekçi kadınların mücadele günü olarak ele aldığımızı ayrıntılı bir şekilde irdelemeye çalışacağız.   Ama ilk önce, tüm dünyada ezilen, sömürülen kadınlarımıza ithaf edilen 8 Martımızda, bizleri derinden etkileyen ve isyan ettiren iki olayı, Ceylanpınar'da boğularak ölen tarım işçisi kadınlarımızın ve 2005 yılının Aralık ayında...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika kararlı bir şekilde uygulanmaktadır.  Eski İttihatçılardan Şehsuvar Sami Bey, emniyet güçleri tarafından izlendiğini fark eder. Beşiktaş’taki evinden ayrılarak Perapalas’a...

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz" dedi.Çok farklı tepkiler alan maarri'nin yazısında değişiklik yapmadan yayınlıyoruz....