Seçim sonuçları gayrimenkul sektörünü nasıl etkiler?

0
secim_sonuclari_gayrimenkulll_sektorunu_nasil_etkiler

Türkiye bugün itibariyle bir genel seçimi daha geride bıraktı. Bıraktı bırakmasına ama görünen o ki geride kalan yalnızca seçimler olmayacak. Siyasi olaylara hızla tepki veren ve ekonominin lokomotifi olarak görülen gayrimenkul sektörü acaba bu durumdan nasıl etkilenecek?

secim_sonuclari_gayrimenkulll_sektorunu_nasil_etkiler

Bildiğiniz üzere gayrimenkul sektörü; insanların beklentileri ve güvenleri ile doğru orantılı ilerlemektedir. Ekonomi büyürken giderek daha fazla insan ev satın alma konusunda güven duyar. Artmış olan bu talep konut fiyatlarında yükselişe yol açar. Fiyatların hiç durmadan yükseleceğine ve herkesin para kazanacağına ilişkin inanılması güç bir inanç oluşur. Konut arzı da hızla artar , bir müddet sonra talep fazlası arz oluşmaya başlar. Arzın talebe değil olumlu beklentilere göre belirlendiği bir sektör dış şartlardan çok kolay etkilenebilir. Koşullar iyi giderken gerçekten bağlı bulunduğu tüm kollar ile çok karlı bir yatırım aracı olan, gayrimenkul beklentilerin değişmesi ile bir anda diğer finansal araçlar karşısında değerini yitirebilir.
Ben bunu şöyle ifade ediyorum: Gayrimenkul sahibi olmak bir ayrıcalıktır, tabi müşterisi olduğu sürece…
Gayrimenkul fiyatlarını takip ederek, ekonomik gelişmeleri izlemenizin mümkün olduğunu geçmiş yazılar da vurgulamıştım. Gayrimenkul sektörü , 2014 yılının son çeyreğinden itibaren fiyatların sürdürülemez bir seviyeye ulaştığını ve talebin durağanlaşmaya başladığını söylüyordu. Neyse ki artan konut arzı ve yabancı yatırımlar sektörde canlılık izlenimi yaratmayı başardı.Bu durum sektörü bir müddet daha ayakta tutarak seçimlere kadar getirdi.

Zor Soru: Şimdi ne olacak?
Teşhis: Gayrimenkul sektörünü zor günler bekliyor.
Teşhis:Gayrimenkullerin piyasada satılık bekleme süreleri 2 katına çıkacak.
Teşhis: Bu yeni bir gelişme değil, ekonomi ve gayrimenkuldeki çöküşler sanıldığı gibi bir anda meydana gelmez, küçük küçük birçok ihmalin sonucunda ortaya çıkar.
Teşhis: Krizler belirsizliklerden beslenir.
Teşhis: Konut kredileri sıkıntıya girecek.
Teşhis: Kısa vadeli alım-satım işlemlerine dayalı değer değil fiyat odaklı yatırımcı kaybedecek.
Teşhis: Konut almak isteyenlerin sayısı azalacak, satmak isteyenler çoğalacak.
Teşhis: Fiyatlar artarken yatırım amaçlı konut alan müşteri kitlesi aynı hızda konuttan ayrılacak. Konutun duran bir varlık olduğu artık ülkemizdeki herkes tarafından anlaşılacak.

Kimler kazanacak; Uzun vadeli yatırımcı yine kazanacak. Niş projeler kazanmaya devam edecek. Müşteri kitlesini daraltan ve projelerini müşterilerinin isteklerine göre geliştiren firmalar ayakta kalacak. Orta gelir grubuna yönelik projelere öncelik veren firmalar satış sıkıntısı yaşamayacak. Konutu bilmem ama satış personelinin değeri artacak.

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here