TSK’den istifa eden askerler belediyelere başvuruyor

0
İstifa eden askerler

Güneydoğu illerinde operasyonlar sürerken sözleşmeli er alımları ve orduda uzman ve astsubaylar da istifa ediyor.

 

Press Haber – 7 Haziran sonrası başlayan çatışmalı süreçle birlikte bugüne kadar 4 yüzün üzerinde sivil hayatını kaybederken 10 binlerce insan da göç etmek zorunda kaldı. 2015 aralık ayından itibaren şiddetlenen çatışmalar nedeniyle sözleşmeli er alımları yapılırken, bir yandan da uzman ve astsubay rütbeli askerler de istifa ediyor.

 

Egedesonsoz.com‘dan Yeşim Yavuzer‘in haberine göre, istifa eden uzman ve astsubaylar, metropol belediyeler başta olmak üzere belediyelere iş başvurusunda bulunuyor.
Başvurular, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92’nci maddesinin üçüncü fıkrasının ‘657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler’ hükmüne göre yapılıyor.

 

İzmir’de son bir yılda 10 bin başvuru

Metropol belediyelerin daha çok tercih edildiği başvurular kapsamında Ödemiş Belediyesi’ne bu şekilde bin 700 başvurunun geldiği ifade edilirken bilgi almak amacıyla da vatandaşların belediyelere başvurduğuna dikkat çekildi.

Belediye başkanlıklarına başvurularla ilgili bilgi almak için gelen vatandaşların yanı sıra belediyelere sosyal medya ve internet üzerinden de konuyla ilgili bilgi alma talebinin arttığı bildirildi.

İzmir’deki belediyelere son bir yılda yaklaşık 10 bin askerin iş başvurusu yaptığı öğrenilirken, başvuruların son birkaç ayda çok fazla olduğu belirtildi.

 

TSK’de 223 bin 566 uzman personel bulunuyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 345′i general ve amiral olmak üzere toplam 223 bin 566 uzman personel görev yapıyor.

Buna göre, TSK’da 345 general ve amiral, 39 bin 511 subay, 96 bin 189 astsubay, 22 bin 945 uzman jandarma, 60 bin 358 uzman erbaş, 4 bin 218 sözleşmeli erbaş ve er olmak üzere, toplam 223 bin 566 uzman personel bulunuyor.

 

İlgili haberler:

Katliamlara ortak olmayacağız diyen 12’si uzman çavuş 23 asker istifa etti
İstifa eden polis: Bu politikalar annemi katletmemi emrediyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here