Tükenmez kalemle resimlere can veren sanatçı Ali Demirci

0

Çalışmaları ile dikkatleri üzerine toplayan Çanakkale’deki tek gerçekçi tükenmez kalem resim sanatçısı resim iş öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisi Ali Demirci ile tükenmez kalem çalışmaları üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Eren Aşnaz / Press Haber | Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Resim İş Eğitimi Ana Sanat Bilim Dalı 2. Sınıf öğrencisi Ali Demirci, tükenmez kalem ile yaptığı gerçekçi çalışmalarla dikkatleri üzerine topluyor. Türkiye’de çok az sayıda insanın yaptığı tükenmez kalem çalışması özellikle gölgelendirme ve ışık tekniklerinin zorluğu sebebi ile diğer çalışmalara göre çok daha uzun haftalar ya da aylar alabiliyor. Tükenmez kalem tekniğinin Türkiye’de çok az insanın Çanakkale’de ise kimsenin yapmadığını belirten Demirci ile çalışmaları üzerine uzun bir sohbet gerçekleştirdik. Üniversite öğrencisi ve tükenmez kalem sanatçısı Demirci, çalışmaları ve resim ile ilgili görüşlerini Press Haber‘e konuştu.

GRAFİTİ İLE BAŞLADIM ANCAK AKADEMİK RESİMİ HOCAM SEVDİRDİ

 

ali demirci

 

Resme ve tükenmez kalem tekniğine nasıl başladınız?

Resime İlk olarak lise bir yıllarında grafiti yaparak başladım. Akademik olarak resim çizmeye ise lise bittikten 2 yıl sonra başladım. Grafiti’de özgür kurallı ve karikatürize edilmiş bir tarz. Resim ise kuralları olan bir sanat dalı. Benim akademik anlamda resim sevgimi Bakırköy’de  Doku Sanat Atölyesi sahibi Bülent hoca aşıladı. Kendisi doku ve resim çalışmalarında en iyi hocalardan bir tanesidir. Bir çok başarılı öğrenci yetiştirmiştir. Beni en çok geliştirende Bülent hoca oldu. Tükenmez kalemin tekniğini, nasıl yapıldığını o öğretti. Tükenmez kalem ile daha ön plana çıkabileceğimi kendisi tavsiye etmişti bende onun tavsiyesi üzerine tükenmez kalem üzerine yürüdüm ve kendimi geliştirdim.

 

Ali Demirci

 

Bu çalışmaya ayrı bir dal diyebilir miyiz?

Bu çalışmaya ayrı bir dal diyemeyiz. Bu bir tükenmez kalem çalışması. Ancak Realist bir çalışma. Realist tükenmez kalem resim çalışması diyebiliriz bunun adına. Bu çalışmada ki bir amacım da artık yağlı boyanın herkesin yapabildiğini düşünmem oldu. Yağlıboyayı öğrenmek kolaylaştı renkleri çözüldü ama tükenmez kalem marifet isteyip uğraştıran, daha fazla dikkat ve emek  bir çalışma. Normal bir yağlı boya realist çalışmadan daha fazla emek vermek zorundasınız.

DETAYLI BİR ÇALIŞMA AYLAR SÜRÜYOR

 

ali demirci

 

Daha uzun süren bir çalışma dediniz, bir çalışma tahminen kadar sürüyor?

Bir çalışma çok ayrıntılı değil ise 2 haftayı, eğer ayrıntısı fazla bir çalışma ise bir ya da bir buçuk ayı buluyor. Çünkü tükenmez kalem sulu boya gibidir mesela sulu boyada açıktan koyuya gidiliyor, tükenmez kalemde de açıktan koyuya gitmek zorundasınız. Tonlamaları ve gölgeleri sağlayabilmek için bu şekilde çalışmak zorundasınız. Yoksa çalışma asla iyi çıkmaz. Aşırı derece koyu veya açık olursa gerçekçiliği veremiyorsunuz. Bu yüzden tükenmez kalem ciddi anlamda uğraş ve emek isteyen bir çalışma.

 

Tükenmez kalemi tercih etmende ki en önemli amacınız nedir?

Bu çalışmalardaki ilk amacım insanlara ilk etapta realizm konusunda neler yapabildiğimi göstermek aslında. Çünkü Picasso, Modigliani gibi dünyada ki en büyük ressamlara baktığınızda ilk başta gerçekçi ve realist çalışmışlar ve bu yönde kendilerini kanıtladıktan sonra soyut çalışmalara geçmişlerdir. Bende bu şekilde realist olarak neler yapabildiğimi görüp bunu insanlara gösterip belli bir aşamadan sonra soyut çalışmalara geçmeyi düşünüyorum. Yarın bir gün özgün bir çalışma koyduğum zaman insanlar çizemiyor da o yüzden basite kaçıyor demelerini istemiyorum. Bu çalışmaları ileride kendi özgün çalışmalarım için bir ispat olacağını düşünüyorum. Soyut çalışmalar realizme göre çok daha zor bir daldır aslında ve bence belli çalışmalardan sonra ortaya çıkacak bir şeydir.

ÇANAKKALE DE BU TARZDA ÇALIŞMALARI OLAN KİMSE YOK

 

Sizden başka bu tarz çalışmaları yapan insanlar var mı özellikle Çanakkale’de?

Tükenmez kalem çalışması Türkiye’de pek yaygın değil çok az bir sanatçı bu çalışmaları gerçekleştiriyor. Ancak Avrupa’da bu çalışma yağlı boyayı geçmiş durumda hatta renkli tükenmez kalemlerle bu çalışmaları gerçekleştiriyorlar ve bu çalışmalar bir yağlıboya tablodan daha canlı ve güzel bir görüntüye sahip oluyor. İnsanlar tükenmez kalemle yeni yeni tanışıyorlar, hatta tükenmez kalemle resim mi yapılıyormuş diyorlar? Çanakkale’de ise tükenmez kalem yapan sanatçı hiç yok. Belki kendi denemelerini yapan insanlar vardır ama ciddi anlamda bu tarz bir çalışmaya eğilmiş bir insana ben rastlamadım araştırdım ancak bulamadım.

BİR SERGİ İLE ÇALIŞMALARIMI İNSANLARA GÖSTERECEĞİM

 

Ali-Demirci-resimleri

 

Çalışmalarınızı insanlara göstermeyi düşünüyor musunuz?

Çalışmalarımın hepsini sergiye hazırlıyorum zaten ancak bu sergi ikinci dönem ya da seneye olacak. Çünkü çalışmalar çok uzun sürüyor. 20 gibi beni tatmin edecek bir sayıya ulaştığımda bu sergiyi açacağım şu anda 8 çalışmam var çalışmalarım daha fazla emek ve zaman istediğinden  biraz geç bitiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here