Türkiye Azadiya Welat davasını kaybetti!

0

Kürtçe çıkan Azadiya Welat gazetesinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yasaklanmasını AİHM ifade özgürlüğünün ihlali olarak gördü, Türkiye’ye 10 bin 400 Euro ceza verdi.

 

Kürtçe çıkan Azadiya Welat gazetesinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde kalan 13 tutukluya  verilmemesi nedeniyle yaptığı şikayetleri inceleyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi mahkum etti.

İMC TV‘nin yaptığı habere göre, 2007 yılında Cezaevi Eğitim Komisyonu gazeteyi inceleyecek personellerinin bulunmaması ve her bir gazete sayısını da tercümana tercüme ettiremeyecek olmalarını gerekçe gösterip, Ceza İnfaz Kanunu’na dayanarak tutuklulara gazete vermeme kararı almıştı.

Bunun üzerine 13 tutuklu, AİHM’e başvuruda bulunarak Türkiye’yi şikayet etti.

13 tutuklunun şikayetlerini “Mesut Yurtsever ve diğerleri” olarak birleştirerek değerlendiren AİHM, dün verdiği kararla Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. maddesinin ihlal edildiği kanaatine vararak Türkiye’yi yasak kararı dolayısıyla mahkum etti.

Kararla Türkiye’nin, her bir tutukluya 300 avro (yaklaşık 840 TL) manevi, 500 avro (1.400 TL) da mahkeme gideri karşılığında ödeme yapmasına karar verdi.

Türkiye, bu durumda 13 tutukluya toplam 10 bin 400 avro (yaklaşık 29 bin 120 TL) tazminat ödeyecek.

2296

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here