Türkiye’ye biber gazı satan firma sahtecilikten kapandı!

0
türkiyeye biber gazı satan şirket kapandı, biber gazı satan şirket sahtecilikten kapandı, güney kore, biber gazı satan güney koreli şirket kapandı, türkiye biber gazı, biber gazı haberleri, gaz fişeği, biber gazı kullanımı,

Türkiye’ye biber gazı satan Güney Koreli DaeKwang’ın fabrikası yasadışı üretim ve sahtecilikten kapandı. Firmanın ihracat izninin de iptal edilmesi bekleniyor.

 

 

Türkiye‘ye biber gazı satan Güney Koreli DaeKwang’ın fabrikası kapandı. Birgün’den Onur Erem’in haberine göre, Türkiye’ye göz yaşartıcı gaz satışı yapan Güney Koreli DaeKwang firmasının “yasadışı üretim ve belgelerde sahtecilik” yaptığı ortaya çıktı. Fabrikayı kapatan Güney Kore yetkililerinin, DaeKwang şirketinin gaz ihracat iznini de iptal etmesi bekleniyor. DaeKwang Kore’nin gaz ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştiriyordu.

Kore’deki Monthly Joongang dergisinden gazeteci Choi Jae-Pil, üç gün önce yayımlanan haberinde fabrikanın bulunduğu bölgedeki Nakdong Nehri kenarında yürürken kullanılmış göz yaşartıcı gaz fişeği kovanları bulunduğunu, bunun üzerine araştırmasını derinleştirdiğini anlatmış ve bunun sonunda pek çok yasadışı uygulama tespit ettiğini açıklamıştı. O uygulamalardan bazıları şöyle: Gaz fişeklerinde barut kullanılması gereken DaeKwang bunu üretim lisansı olmadan üretti, fitil ve potasyum kloratı ise Çin’den yasadışı yollarla, ithalat izni almadan ülkeye soktu.
Genel müdür itiraf etti
Şirketi bir süredir izlemeye alan Kore polisi, depolama izni olmadan bir ambarda büyük gaz fişeği stokları biriktirdiğini tespit etti. Bunun üzerine polis sorgusuna alınan DaeKwang Genel Müdürü Hag-Song Kim bu suçları itiraf etti. İtirafın ardından savcılık DaeKwang’ın olası diğer yasadışı uygulamalarını da ortaya çıkarmak için büyük bir soruşturmabaşlattı. Kore Gümrük Ofisi fabrikaya baskın düzenleyerek tüm yasadışı ithal ürünlerini tespit etti. Polis güçleri ise fabrikaya girerek kapatma emrini tebliğ etti. Bu gelişmelerin ardından Kore Polis İhracat Birimi DaeKwang’ın gaz ihracat iznini iptal etmesi bekleniyor. Böylece, DaeKwang Türkiye’ye gaz satma iznini kaybetmiş olacak.

Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here