Ana SayfaHaberlerBilimÜniversite öğrencilerinden Nükleer santrale...

Üniversite öğrencilerinden Nükleer santrale karşı imza kampanyası

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne asılan Akkuyu Nükleer Santrali’nin reklam afişleri üniversiteliler tarafından tepkiyle karşılandı. Üniversiteliler afişleri indirdi

Sendika.org’un haberine göre, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne asılan Akkuyu Nükleer Santali’nin reklam afişleri üniversiteliler tarafından tepkiyle karşılandı. Afişleri indiren üniversiteliler Orman Fakültesi Nükleere Hayır Oluşumu’nu kurarak mücadeleye başladı. Fakülte öğrencileri nükleer santral reklamlarının okul içerisinde asılmaması talebiyle de bir imza kampanyası başlattı. Yüzlerce imza toplayan öğrenciler önümüzdeki haftalarda imzaları rektörlüğe iletecek.

Orman Fakültesi öğrencileri nükleer reklamlarına karşı imza topluyor

Üniversiteliler önümüzdeki hafta içerisinde Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar’ın konuşmacı olarak katılacağı “Nükleer enerji gerçekten temiz enerji mi?” başlıklı bir panel düzenleyecek. Üniversiteliler, Orman Fakültesi’nde nükleer santral reklamı istemediklerini söyleyerek doğa için mücadele etmeye çağırdı.

Üniversitelilerin açıklamasının bir bölümü şöyle:

“Peki biz neyi savunuyoruz? Bu durumda Orman Fakültesinde bizlere öğretilen ormancılığa yön veren temel ilkeleri tekrardan hatırlamamız gerekirse;

1-)  sürdürülebilirlik ilkesi,

2-) çok yönlü faydalanma ilkesi

3-)  ekosistem yönetimi anlayışı

Bizler başta ormancılık olmak üzere temelde bu ilkeler çerçevesinde hareket etmesi beklenen mühendis ve mimar adayları olarak gelişen çevresel bilincin, sosyal sorumluluk anlayışının ve insanların gelecek nesillere dair duydukları derin endişenin ve öğrenmiş olduğumuz bu temel ilkelerin ne kadar önemli olduğunun da farkındayız.

Mersin ve Sinop’ta yapılmak istenen nükleer santraller ve bunları yapacak olan şirketlerin reklam filmleri, afişleri, sloganları… Son günlerde fakültemiz de dahil olmak üzere hemen her yerde karşımıza çıkmakta ve sanki nükleer santral yapıldığında her yer yemyeşil olacak, herkes mutlu mesut yaşayacak, refah seviyemiz artarak güllük gülistanlık bir ülkeye gözlerimizi açacakmışız gibi bir algı yaratılmaya çalışılarak, nükleer santrallere dair çıkabilecek karşı çıkışları susturabilmek için de ‘ne olmuş yani, tüp de patlıyor ‘ şeklinde akla mantığa aykırı savunmalar yapılarak aklımızla dalga geçilmektedir.

Bizler gelecekte yaşayacak nesillere yaşanacak bir dünya bırakmak isteyen mühendis ve mimar adayları olarak, insanların hukuka saygısının kalmadığı, güçlü olanın zayıfı kontrol edebilmek için giderek korku imparatorluğuna döndüğü, herkesin herkesten şüphelendiği, insanların para, makam ve çıkarları uğruna vicdanlarını, onurlarını, haysiyetlerini bedelsiz sattığı, her yerde ayan beyan yalanların söylendiği, bunların hepsini gören, duyan, anlayan, sorgulayan ve karşı çıkan, alternatif üretmeye çalışan insanların geleceklerinin karartıldığı bir ülkede NÜKLEER SANTRAL VE ONUN REKLAMLARINI İSTEMİYORUZ.”

Öte yandan Bursalılar kentin içine yapılması planlanan termik santral projesine karşı pedal çevirecek

Bursalılar, kentin içinde bulunan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne (DOSAB) kurulmak istenen termik santral projesini durdurmak için başlattığı mücadele devam ediyor. DOSAB Termik Santrali’ne Hayır Platformu’nun çağrısıyla Bursa’da yaşamı tehdit edecek olan termik santrale karşı 3 Mayıs Pazar saat 15.00’da proje alanına pedal çevrilecek. Yaşam savunucuları bisikletleriyle Nilüfer Gazi Pazar alanında buluşarak DOSAB’a ulaşacak ve DOSAB Müdürlük Binası önünde basın açıklaması yapacak.

Ne olmuştu?

DOSAB yönetiminin DOSAB’a komşu 1. sınıf sulu mutlak tarım arazisini teknik alt yapı alanına dönüştürme plan değişikliği talebi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kabul edilmiş, ÇED raporunda da söz konusu alanda enerji üretim tesisinin bir parçası olan ve enerji üretim tesisinde yakıt olarak kullanılacak kömürün depolanması, termik santralde yakılacak boyuta ve karışıma getirilmesine ilişkin tesislerin kurulacağını belirtmişti. Belediye kararı sonrasında DOSAB Termik Santrali için istenen ÇED’e olumlu görüş vermeyen İl Halk Sağlığı Müdürüleri Bursa Valisi Münir Karaloğlu tarafından görevden alınmıştı. Son olarak DOSAB Kömürlü Termik Santrali Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ÇED İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yeterli bulunarak ‘nihai’ kabul edilen ÇED Raporu’na Bursa halkı itiraz etmişti.

dosab_pedal

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Kadın cinsel organı hakkında bilmediğiniz 10 şey

İnsan vücudu hakkında bilmediğimiz ve bilim dünyasının da henüz keşfetmediği birçok...

Dünyanın en tatlı şehrinden 20 fotoğraf

Çin'in gözlerden uzak şirin kasabası Larung Vadisi, dünyanın sayılı Budist enstitülerinden...

Türkiye’den 26 fotoğrafla “Zamanın Durduğu An”

Boyner Mağazaları ve Ant Yayıncılık'ın düzenlediği Boyner 9. Ulusal Fotoğraf Yarışması...

2024’te yükselmesi beklenen 5 kripto para

Akıllı yatırımcıların kripto piyasasındaki bir sonraki büyük kazananı aradığı açık bir sır. Yatırımcıların 2024'te yükselmesini beklediği 5 coini listeledik.

Tartışı-Yorum

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...