Ana SayfaKadın2014 yılında 257 kadın...

2014 yılında 257 kadın öldürüldü!

2014 yılı içinde kadına yönelik yaşanan hak ihlali raporu İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu tarafından açıklandı. Raporda 2014 yılında 257 kadının öldürüldüğü belirtildi.
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, 2014 Yılı Kadına Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nu Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Rapora göre, 2014’te 575 kadın erkeklerin şiddetine uğradı, 282 kadın taciz ve tecavüze maruz kaldı ve 257 kadın ise öldürüldü.
‘Galatasaray Meydanı’ndan yapılan açıklamada konuşan İHD İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu üyesi Mürüvvet Yılmaz, 2014 yılında 575 kadının erkeklerin şiddetine uğradığını, 282 kadının taciz ve tecavüze maruz kaldığını ve 257 kadının ise öldürüldüğünü belirtti.

Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın kadına yönelik şiddet konusunda suskunluğunu sürdürdüğünü belirterek, kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan ve Türkiye’nin de taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi ile Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi’nin yükümlülüklerinin yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Bianet’in çetelesine göre ise 2014’te en az 281 kadın öldürdü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti / tecavüz girişiminde bulundu, 560 kadını yaraladı, 140 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

“Ankara’da gezecek yer yok diyenlere!” 10 müthiş mekan

Ankara'da gezecek yer yok, konuk geldi nereye götüreceğim ya da...

Tarihte iz bırakan 11 muhteşem kadın

Tarih içinde önemli bir yere sahip ama adını kimselerin bilmediği 11...

Türkiye’de Balayına Gidilecek En İyi 10 Yer

Unutulmaz bir balayı geçirmek her yeni evli çiftin hayalidir. Genellikle çiftlerin...

Magnus Wennman’dan 12 fotoğrafla kaçışın ortasında uyumaya çalışan mülteci çocuklar

Gazeteci ve fotoğrafçı Magnus Wennman, ülkelerindeki savaştan kaçmaya çalışan dünyadaki mülteci...

Tartışı-Yorum

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini koltuk kaygısına, siyasi ve ideolojik gruplaşmalara bırakmıştır. Değişen zihniyetle, bilimle arasındaki pamuk ipliğini kopartan bilim insanları, otokratik anabilim...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim adamı olmaktan önce, insanlığın evrensel değerleriyle bütünleşmek daha önemlidir. Evrensel değerleri savunmak, bilim adamı olmaya da engel değildir....

Slavoj Zizek: Türkiye’nin bir devlet olması devletin işlediği suçları aklamaz

Dünyaca ünlü filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'ın “PKK'nın Marksist-Leninist bir terör örgütü olması, işlediği suçları aklamaz” sözlerine yanıt verdi. Zizek yanıtında "Evet, Türkiye’nin bir devlet olduğu gerçeği de Türk devletinin işlediği suçları aklamaz" ifadelerine yer verdi.İbrahim Kalın'ın Aljazeera'da yayınlanan "Zizek, Türkiye ve entelektüel ciddiyetsizlik" adlı makalesine cevap...