11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

ABD ve Almanya arasında Ukrayna krizi derinleşiyor!
Ukrayna krizi konusunda ABD ile Almanya arasındaki açı giderek büyüyor. Obama’yı Ukrayna’ya silah göndermesi için ikna etmeye çalışan senatörlerin başında gelen MacCain, bu tavrı benimsemeyen Almanya Şansölyesi Merkel’i “duyarsızlık”la suçladı.

ABD’nin Cumhuriyetçi senatörlerinden John MacCain, Almanya Şansölyesi Merkel’i Ukrayna’ya silah gönderilmesine itiraz etmekle suçladı. Merkel’i Ukrayna’nın doğusunda yaşanan çatışmalar nedeniyle “acı çeken halka duyarsızlıkla” itham eden MacCain, “sanki Ukrayna’da insanların nasıl katledildikleri umurunda değil ya da bilmiyor,” sözlerini kullandı. Öte yandan, ABD’li yetkililerin daha çok silah göndermek istediği Kiev güçler,i iç savaşın başlangıcından bu yana ülkenin doğusundaki sivil yerleşimleri bombalıyor. Ukrayna ordusunun sivil yerleşimlere dönük saldırıları son dönem de daha da yoğunlaştı.

Geçtiğimiz Perşembe günü MacCain, Obama’ya Ukrayna’daki bağımsızlık yanlılarına karşı savaşan Kiev güçlerine silah yardımının artırılması için baskı yapan bir grup Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörün başını çekmişti. Alman politikacılar ise, Ukrayna’da ABD silahlarının kullanılmaya başlamasını “yangına körükle gitmek,” şeklinde nitelemişlerdi.

Bugün Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Merkel, Ukrayna krizinin askeri araçlarla çözülmeyeceğini belirtti. Merkel Ukrayna ordusuna yardım etme fikrine kesin bir şekilde karşı çıkıyor. ABD’li yetkilileri uyaran Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de, silah göndermenin ülkenin doğusundaki “yangını büyüteceğini” ifade etmişti.

Dün Rusya Devlet başkanı Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile Moskova’da bir araya gelen Merkel, konferansta görüşmeyle ilgili olarak, krizin barışçıl yollarla çözülmesine katkı koyacağından kesin olarak emin olmadığını ancak “denemeye değer” bulduklarını kaydetti.

Dünya basınında ABD ve Almanya arasında Ukrayna kriziyle ilgili artan ayrımın, “Putin destekli ayrılıkçılarla nasıl daha iyi mücadele edileceği” ekseninde geliştiği yorumu yapılıyor.

Haber: SOL


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler