Ana SayfaPolitikaAnkara Üniversitesi'nde Holokost Anıldı

Ankara Üniversitesi’nde Holokost Anıldı

Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Töreni, “Yaşamamak ve Yaşatmamak için Unutmamak” başlığıyla Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. yıl Salonu’nda gerçekleşti.

 

Press Haber – 2005 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabul edilen Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü nedeniyle düzenlenecek etkinliğe, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye Hahambaşısı Rav İzak Haleva, Türkiye Müsevi Cemaati başkanı ve üyeleri, ABD, Almanya ve Sırbistan Büyükelçileri, Auschawitz kapmını ziyaret eden Adapazarı Özel Enka Okulları öğrencileri ve bir çok akademisyen katıldı.

Anmanın açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Erkan İbiş yaptı. Anma daha sonra ‘The Liberation of Auschawitzkısa film gösterimi ve ‘Schindler’in Listesi‘ filminin müzik dinletisiyle devam etti. Holokost anması Alberto Modiano’nun ‘Holokost Simgeleri‘ adlı fotoğraf sergisi gezildikten sonra mum yakma töreniyle sonlandı.

 

“Bu katliamın temelinde eğitimsizlik mevcuttur”

‘The Liberatio of Auschawitz‘ adlı kısa filmi izledikten sonra konuşmakta zorluk çektiğini belirten Prof. Dr. Erkan İbiş, “Bugün burada insanlık tarihinde kara leke olan bir soykırımı anıyoruz. Bugün sadece bu kurbanları anmıyoruz, onların öykülerini, yaşadıklarını içselleştiriyoruz. Bu katliamın bir daha yaşanmaması için konuşuyoruz. Bu katliamın temelinde faşizm, cehalet, eğitimsizlik, ayrımcılık ve şiddet bulunuyor. Eğer ki çocuklarımızın ve dünya geleceğinin bu tarz katliamlara maruz kalmasını istemiyorsak acilen eğitime sarılmalıyız. Ancak eğitimle din, dil ve ırk ayrımından kurtulabiliriz. Eğitimle ön yargılarımızdan  arınırız. Musevi dostlarımıza kapımız devamlı açık olmuştur. Bu dostlarımızın ülkemizin kalkınmasın da büyük katkıları olmuştur. Herkes onlara kapılarını kapatırken cumhuriyetimiz onlara kapılarını hep açık tutmuştur. Ankara Üniversitesi olarak dün olduğu gibi bugün ve yarın da insanlık suçunun, islamofobinin ve faşizmin karşısında olmaya devam edeceğiz. Amacımız insanlığa barış dolu bir dünya bırakmaktır” şeklinde konuştu.

Ankara Üniversitesi'nde Holokost Anıldı

 

“Avrupa’da sağın yükselişi iyiye işaret değildir”

Avrupa’da aşırı sağ partilerin yükselişinin iyiye işaret olmadığını dile getiren Avrupa Birliği Bakanı Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Bu katliamda hayatını kaybeden milyonlarca insanı saygıyla anıyorum. Teknolojik gelişmeler nasıl ki insanoğlunun gelişimine katkıda bulundularsa aynı şekilde insanlığın katledilmesinde de etkili oldular. Son günlerde Avrupa’nın çeşitli kentlerinde ırkçı saldırılar daha sık görmeye başladık. Bu saldırılara bağlı olarak, çok kültürlü toplum ve birlikte yaşama şüphesi artmaktadır. Antisemitizm ve İslamofobi gibi ırkçı saldırıların karşısında gerek devlete, gerek sivil toplum kuruluşlarına büyük iş düşmektedir. Bu konuda toplumu bilgilendirmek, bilinçlendirmek gerekir. aksi taktirde insanlık tehlikeli saldırılarla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Haber ve Fotoğraf: Kadir Gürhan

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Düzenli cinsel hayatın 10 faydası

Batı ülkelerinde 16 yaşlarına kadar inen cinsellikle tanışma yaşı Türkiye’de de...

2015’in en iyi 10 fotoğrafı

Amerika'nın ünlü dergisi TIME, 2015'in en iyi 10 fotoğrafını seçti. En...

Sosyal Medyadan 20 maddeyle Beşiktaş yenilgisi

UEFA Avrupa Ligi'nde Clup Brugge ile kendi evinde oynayan Beşiktaş 3-1...

25 maddeyle Hiperrealist sanat ve gerçeklik algımızla dalga geçen örnekleri

Resimde Hiperrealizm akımı deyince realizm kavramına aşina olanlar "hımm…" olmayanlar ise...

Tartışı-Yorum

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz...

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı...

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi...