‘Dünyanın foto muhabiri’ Ara Güler hayatını kaybetti

0

“İstanbul fotoğrafçısı” olarak bilinen, dünyanın birçok ünlüsünün de fotoğraflarını çekmiş olan duayen fotoğrafçı ve gazeteci Ara Güler hayatını kaybetti.

90 yaşındaki fotoğrafçının gece saatlerinde İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde yoğun bakıma alındığı açıklanmıştı.

İstanbul’da 16 Ağustos 1928’de bir Ermeni ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ara Güler, 1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı.

Yaptığı önemli haberlerden biri Kumkapı’daki Ermeni balıkçılarının gündelik yaşamlarını konu alan dizi yazılarıydı.

Kendisi de bu dizisi için “Ermeni balıkçılara ilişkin röportajlar, benim en önemli ve en ciddi çalışmalarımdan biriydi” demişti.

Bu yazılar 1950’lerin ortalarında İstanbul’da, Zhamanak gazetesinde yayımlandı.

1962 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961’de İngiltere’de yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi oldu.

Güler “Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar. Ama ben dünya vatandaşıyım. Dünyanın foto muhabiriyim” diyordu.

Ara Güler, 1970’lerde dünyanın birçok ünlü kişisinin portrelerini çekti. Winston Churchill, Indira Gandhi, Maria Callas, Alfred Hitchcock, Marc Chagall, Salvador Dali, Pablo Picasso bu isimler arasında.

Ara Güler’in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya’da çeşitli müzelerde sergileniyor.

18 Ağustos’ta, Güler’in 90. doğum gününde İstanbul’da da Ara Güler Müzesi açılmıştı.

Fotograflarla Ara Güler

 

 • İstanbul
  “Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar. Ama ben dünya vatandaşıyım. Dünyanın foto muhabiriyim.” Ara Güler
 • İstanbul
  “Ermeni balıkçılara ilişkin röportajlar, benim en önemli ve en ciddi çalışmalarımdan biriydi.” Ara Güler
 • İstanbul
  “Güler’in çalışmaları ilerleme ve masumiyet konusunda, uzun yıllardır sorulan sorular sorar. Ve sonunda toplum için hangisinin önemli olduğuna ilişkin kararı toplumun kendisine bırakır.” Amateur Photographer dergisi
 • İstanbul
  “1950-60’lardan kalma İstanbul fotoğraflarım olmasa, o eski günler, bugün unutulmuş olacaktı.” Ara Güler
 • “Ne zaman Güler’in İstanbul resimlerine baksam, yazı masama koşup bu şehir hakkında yazı yazmak istiyorum.” Orhan Pamuk
 • Salvador Dali
  “Salvador Dali gerçeküstü bir hava yaratıyordu. Poz vermek için değildi yaptığı; günlük yaşamında da gerçeküstü öğelerin peşindeydi.” Ara Güler
 • Sergei Parajanov
  Ünlü Ermeni film yönetmeni Sergei Parajanov dünya çapında takdir gören bir isimdi ama Sovyetler Birliği’nde zulme uğramıştı. Parajanov, Güler’le İstanbul’da buluştu.
 • İstanbul
  İstanbul’da bir Ermeni ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ara Güler, gazetecilik mesleğine yerel Ermeni gazetesinde başladı.
 • İstanbul
  Ara Güler, yaşayan bir efsanedir. “İstanbul’un gözü” diye anılır.
Ara Güler
“Eski şehirden hiçbir şey kalmadı. Şehrin estetiği değişti. Uygarlık ileriye gidiyor ama insanlar güzellik anlayışını kaybetti…” diyen 84 yaşındaki Ara Güler’in fotoğrafları 1950’lerin, 60, 70’lerin İstanbul’unu olduğu gibi korumuş birer sanat eseridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here