escort kuşadası

25.5 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 4, 2021

ARTANKARA 7. kez kapılarını açıyor

Ankara’nın en geniş katılımlı uluslararası sanat etkinliği ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı yedinci kez kapılarını açıyor.29 Mart saat 10.00-20.00 arası ön izleme ve 18.00 de açılış konuşmaları,ödül töreni,açılış konseri ile başlıyor.

30 Mart – 3 Nisan tarihlerinde ATO Congresium’da sanatseverleri ağırlayacak fuara bu yıl 21 ülkeden 107 sanatçı katılıyor.

ARTANKARA’da 11 bin metrekare alanda gezilebilecek sergi ve sanat etkinliklerinde binlerce eser görülebilecek. Fuarda resim, heykel, seramik ve fotoğraf sergileri yanı sıra özel koleksiyonlar, kavramsal sanat eserleri ve enstalasyon çalışmaları ile özgün baskı ve canlı performanslar da sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.  

Fuar süresince ayrıca 22 farklı konferans etkinliğiyle sanatın güncel ve kavramsal sorunları, sanatçı ve uzmanların konuk olduğu oturumlarda  tartışılacak.

Orijinal Picasso eseri ve özgün projeler  sergileniyor

Dünyanın en önemli sanatçılarından, ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun orijinal bir eserinin Galeri Selvin standında görülebileceği fuarda birbirinden çarpıcı özel projeler yer alıyor.

ARTANKARA’nın yedinci yılındaki teması “PARADOKS”

Fuarın bu yılki fikirsel bağlamına Paradoks teması hakim.

Bu nedenle ARTANKARA 2021 kapsamında üniversitelerin Güzel Sanatlar öğrencileri için düzenlenen yarışma programında Paradoks teması öne çıkarılarak, katılımcıların kanıksanmış kalıpları, dayatılmış dogmaları ve açmazları sorgulamaları, paradoksları keşfedip irdeleyerek yaratıcı düşüncelerle özgün ve öncül sanat eserleri üretmelerine önem verildi. 

ARTANKARA Çağdaş Sanat Fuarı’nın gelenekselleşen ödüllerinden Sanatçı Onur Ödülü’ne bu yıl Mehmet Güleryüz layık görüldü. Sanata Katkı Onur Ödülü ise geçen ay kaybettiğimiz sanat dostu iş insanı, koleksiyoner Murat Balkan’ın 2021 ARTANKARA’da Kurum Onur Ödülü’nün sahibi ise Devlet Resim ve Heykel Müzesi.

Fuar 10.00 -20.00 saatleri arasında açık olacak

Fuar 30 Mart’tan 4 Nisan’a kadar dört gün boyunca 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Önceki yıl 50 binin üzerinde ziyaretçinin gezdiği ARTANKARA geçen yıl açılışının ikinci gününde ilan edilen pandemi nedeniyle ziyaretçi sayısı azalmış ve18.500 de kalmıştı bu yıl da 25 ile 30 bin arasında sanatseveri ağırlaması bekleniyor.Fuar Sağlık Bakanlığının alınması istediği tüm tedbirlerle birlikte gerçekleştirilecektir.

Açılışa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz,ABB Başkanı Mansur Yavaş,ATO Başkanı Gürsel Baran,ASO Başkanı Nurettin Özdebir,UPSD Başkanı Bedri Baykam,Milletvekilleri,Büyükelçiler,Belediye Başkanları,Yabancı misyon,Koleksiyonerler,Basın ve Sanatçıların katılımı beklenmektedir.

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler