Ayakkabıları olmadığı için sırayla okula gidiyorlar!

0
hakkari

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde aynı okula giden 4 kardeşin aynı günde okula gelmemesi, biri geldiğinde diğerinin gelmesinin arkasından maddi yoksulluk çıktı. Anne Sevgi, “Çocuklarımın ayakkabıları ve montları yok. O yüzden aynı gün okula gelemiyorlar” dedi.

 

Hakkari‘nin Yüksekova ilçesinde aynı okula giden 4 kardeşin aynı günde okula gelmemesi, biri geldiğinde diğerinin gelmesinin arkasından yoksulluk çıktı. Kardeşlerin birlikte okula gelmediğini gören ve bunun nedenini araştırmak için yola çıkan öğretmenler, gerçeği 38 yaşındaki anne Amina Sevgi‘den öğrendi. Anne Sevgi, “Çocuklarımın ayakkabıları ve montları yok. O yüzden aynı gün okula gelemiyorlar” dedi.dfdsfds

Ağır kış şartlarını yaşandığı Yüksekova İlçesi’nin 5 kilometre uzağındaki Vezirli köyündeki yoksulluk dramını, Mehmetçik İlköğretim ve Orta Okulu‘nun müdür ve öğretmenleri ortaya çıkardı. Aynı okulda okuyan 1’inci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Kevser, 5’inci sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Ümit, 7’nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Nursel ve 8’inci sınıfa giden 14 yaşındaki Übeyt Sevgi’nin aynı gün okula gelmediklerini ve zaman zaman da geç geldiklerini okul idarecileri ve öğretmenleri fark etti. Okul Müdürü Aydın Evin, kardeşlere bunun nedenini sordu. Fakat bir yanıt alamadı. Müdür Evin, rehber öğretmen ile birlikte Sevgi kardeşlerin evine giderek ailesiyle görüştü. Gerçeği burada öğrenen Evin, öğrencilerinin ayakkabıları olmadığı için sırayla okula geldiklerini öğrendi. Öğretmenler kendi aralarında para toplayarak çocuklara ayakkabı ve mont aldılar.

DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here