SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu, ödülleri süpüren Kış Uykusu

0
SİYAD ödülleri, 100 yılın en iyi 10 filmi, en iyi on film, kış uykusu, nuri bilge ceylan, sinema, sinema yazarları derneği, siyad 2015, siyad ödüllerini kim aldı, siyad ödülünü kazananlar, manşet,

Berkin Elvan’ın anılmasıyla başlayan SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu 6 dalda ödül alarak geceye damga vurdu. 

 

47. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri, dün gece Cemal Reşit Rey’de gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Özge Özberk’in sunduğu törende bu yılın ödüllerine Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiyeli filmi ‘Kış Uykusu’ damga vurdu. ‘Kış Uykusu’ geceden En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Melisa Sözen) ve En İyi Erkek Oyuncu’nun (Haluk Bilginer) da aralarında olduğu altı ödül kazandı. Nuri Bilge Ceylan, ödülünü alırken “Sinema üzerine çok fazla yazı yazılan bir sanat dalı. Fotoğrafçılık yaptığım günlerden hatırlıyorum çok büyük bir sessizlik vardı. Özellikle yazılar için sinema yazarlarına teşekkür etmek isterim. İster olumlu ister olumsuz olsun hepsinden çok şey öğreniyorum,” diye konuştu.
Açılış konuşmasını yapan SİYAD Yönetim Kurulu Başkanı Melis Behlil, birinci ölüm yıldönümünde Berkin Elvan’ı andığı konuşmasında sansür ve ifade özgürlüğünden bahsederek derneğin sansürün her türüne karşı olduğunun altını çizdi.

 

100 YILIN EN İYİ 10 FİLMİ SEÇİLDİ

Sinema Yazarları Derneği, Türkiye Sineması’nın 100. Yılı kutlamaları vesilesiyle bu yıl özel bir seçim daha gerçekleştirdi. SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenen ‘Yüzyılın 100 Filmi’ listesinin zirvesinde bulunun on film de törende ilan edildi. Sinema Yazarlarının seçimiyle Yılmaz Güney‘in filmi ‘Umut’ birinci sıraya yerleşti. ‘Umut’u sırasıyla şu filmler takip etti: Yol, Sevmek Zamanı, Anayurt Oteli, Vesikalı Yârim, Muhsin Bey, Sürü, Selvi Boylum Al Yazmalım, Masumiyet, Bir Zamanlar Anadolu ’da.

SİYAD ödülleri, 100 yılın en iyi 10 filmi, en iyi on film, kış uykusu, nuri bilge ceylan, sinema, sinema yazarları derneği, siyad 2015, siyad ödüllerini kim aldı, siyad ödülünü kazananlar, manşet,

47. SİYAD ÖDÜLLERİ ŞÖYLE
En iyi film
Kış Uykusu – Zeyno Film, Memento Films, Bredok Films
En iyi yönetim
Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu
Mahmut Tali Öngören En iyi senaryo
Deniz Akçay – Köksüz
Cahide Sonku En iyi kadın oyuncu performansı
Melisa Sözen – Kış Uykusu
En iyi erkek oyuncu performansı
Haluk Bilginer – Kış Uykusu
En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı
Lale Başar – Köksüz
En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı
Ayberk Pekcan – Kış Uykusu
En iyi müzik
Kenan Doğulu – Unutursam Fısılda
En iyi görüntü yönetimi
Gökhan Tiryaki – Kış Uykusu
En iyi kurgu
Yorgos Mavropsaridis – Sivas
En iyi sanat yönetimi
Soydan Kuş – Unutursam Fısılda
En iyi belgesel film adayları
Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam
En iyi kısa film adayları
Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına!, Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here