Başkent’te 1 Mayıs coşkusu

0
1 Mayıs, Ankara, Ankara 1 Mayıs,

İşçiler ve emekçiler 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Sıhhıye Meydanı’nın yasaklı olması nedeniyle Kolej Meydanı’nda kutladı.

Press Haber – TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, TMMOB  ve TTB’nin organize ettiği 1 Mayıs kutlaması binlerce işçinin katılımıyla oldukça coşkulu geçti. Kutlamanın yapıldığı Kolej Meydanı’na bütün girişler demir bariyerlerle kapatılarak alan güvenliği sağlanmaya çalışıldı. Başkentte yoğun güvenlik önlemleri altında geçen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına CHP, HDP, ÖDP, İHD, BHH, EMEP, Eğitim-Sen, TKP, KP ve bir çok parti ile sivil toplum kuruluşları katıldı. Kızılay, Dikimevi ve Sıhhıye’de toplanan işçi ve emekçiler kutlamanın yaşandığı Kolej Meydanı’na kortejler halinde yürüyüş gerçekleştirdi. İşçiler yürüyüş sırasında sık sık ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Bıji Yek Gulan’, ‘Taşeronun kölesi olmayacağız’ sloganlarını attı.

PATALAMA ALANLARINA KARANFİLLER BIRAKILDI

Ankara’da 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs mitingi öncesi Ankara’da geçtiğimiz 6 ay içinde canlı bomba saldırılarının yaşandığı noktaları ziyaret etti. Tertip komitesi üyeleri ilk olarak Güvenpark’ta saldırının yaşandığı yere,  ardından yine Güvenpark’ta Gezi direnişinde işçi Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktaya karanfiller bırakıldı. Tertip Komitesi daha sonra da 10 Ekim katliamının yaşandığı Ankara Tren Garı ve askeri servis araçlarına saldırının gerçekleştiği Merasim Sokağa karanfil bıraktı.

ALANA ÇIKAN YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Kolej Meydanı’nda düzenlen miting için Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından saat 08.00’den itibaren; Kurtuluş Kavşağı, Celal Bayar Bulvarı, Cemal Gürsel Caddesi, Kıbrıs Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, A. Adnan Saygun Caddesi, Aksu Caddesi, Libya Caddesi, Prof. Dr. Nusret Fişek Caddesi, Sıhhiye Köprü üzeri Celal Bayar Bulvarı Kurtuluş istikameti, Süleyman Sırrı Sokak girişi Yenişehir Pazar Yeri Karşısında bulunan kavşakla Kolej Meydanı’nın miting süresince araç trafiğine kapalı tutuldu.

1-Mayıs-Ankara-kutlaması

 

5 BİN POLİS GÖREV YAPTI

Meydan’a çıkan bütün yollar trafiğe kapatılırken, miting alanına gelen göstericiler sıkı bir şekilde arandı. Polisin arama noktasından geçen kişilerin daha sonra miting tertip komitesi tarafından da aranması dikkat çekti. Miting nedeniyle 5 bin polisin görevli olduğu öğrenildi.

3 ARAMA NOKTASI

Yürüyüş sonrası meydana gelen kortej Kolej Meydanı’ndaki polis ekiplerince yoğun güvenlik önlemleri ile alana alındı. Kutlama alanına gelen göstericiler, 2 ayrı polis arama noktasından geçtikten sonra tertip komitesi tarafından görevlendirilen kişiler tarafından da arandı.

MODERN KÖLELİK DAYATILIYOR

Çalışma ve yaşam şartlarının giderek ağırlaştığı, iş verenlerce iş güvencesine  göz dikildiği, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmak istendiği, istihdam bürolarıyla modern kölelik koşullarının dayatıldığı, kadına yönelik şiddetin normalleştirilmeye çalışıldığı, çocuklara yönelik tacizlere göz yumulduğu mesajları verildi.

1 Mayıs kutlamaları konuşmalar sonrasında alanda kurulan sahnede sanatçıların verdiği coşkulu konserler ile devam etti. Konser sonrası kutlamalara katılan kitle olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber ve Fotoğraf: Kadir GÜRHAN-Cengiz ALDEMİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here