Ana SayfaPolitikaBülent Ecevit'in “Toprak işleyenin...

Bülent Ecevit’in “Toprak işleyenin su kullananın” dediği Göllüce satıldı

Karaoğlan lakaplı Bülent Ecevit’in meşhur sözü “Toprak işleyenin su kullananın” dediği ilk yer olan Göllüce Mahallesi’nde köyde bulunan arazilerin devlet tarafından özel bir firmaya uzun yıllara yayılarak kiralandı.

 

CHP’nin eski genel başkanlarından ve bir dönem başbakanlık da yapan Karaoğlan lakaplı Bülent Ecevit’in meşhur sözü “Toprak işleyenin su kullananın” dediği ilk yer olan Göllüce Mahallesi’nde köyde bulunan arazilerin devlet tarafından özel bir firmaya uzun yıllara yayılarak kiralanması köy halkının tepkisini çekti.

 

Evrensel gazetesinden Vedat Gökçay imzalı habere göre, Göllüce Mahallesi’nde yaşayan halkın büyük çoğunluğu amelelik yaparak geçimini sağlıyor. Bugünlerde köydeki gençlerin duvarlara yazdığı sloganlar dikkat çekiyor. Yazılar arasında, “Toprak işleyenin su kullananın”, “Diren ’68 ruhu”, “Diren Göllüce”, “Birlikten Kuvvet Doğar”, “Dağlar, göller bizimdir” gibi sloganlar yer alıyor.

 

Deniz Gezmiş de desteğe gelmişti

Sultan Abdülhamit’in çiftliklerine köle olarak getirilen Göllücelilerin torunlarının bölgede bir parça toprağı yok. Yaklaşık olarak 2 bin dönümlük arazi olan olan mahallede, halkın sadece 200 dönüm arazisi bulunuyor. 800 nüfusu 250 hanesi bulunan mahallede toplamda 40’a yakın ailenin irili ufaklı tarım arazisi bulunuyor. Köyün etrafında bulunan meraların büyük çoğunluğu, iddiaya göre büyük firmalar tarafından devletten 49 yıllığına kiralanmış.

Ancak Göllüce’yi diğer köylerden ayıran özelliği ise geçmişte yaptıkları eylem ve direnişlerle tarih sayfalarındaki yerini alması. 1968 yılında bölge haklının toprak ağalarına başkaldırısına desteğe gelen Ecevit, meşhur sözünü burada söylemiş o dönem bu sözü ile sempati toplamıştı. ’68’in Gençlik Önderi Deniz Gezmiş de o dönemlerde öğrencilerle birlikte köye gelerek köylünün direnişine destek vermişti. Dönemin iktidarı Demokrat Parti ise geri adım atmış ve baskılar nedeniyle köylülere az da olsa arazi vermek zorunda kalmıştı.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tarihten günümüze, 100 Afişle İşçinin Emekçinin Bayramı 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ruhu, ilk kez 1856'da Avustralya'nın...

Yuri Gagarin hakkında bilinmeyen 10 detay

Sovyet Kozmonot Yuri Gagarin, 12 Nisan tarihinde, henüz 27 yaşında iken...

Çare sosyalizm diyen en zengin yoldaşımız Bill Gates’e Twitter’dan yorumlar

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in çare sosyalizm açıklamasından sonra, Twitter'dan da birçok...

Tartışı-Yorum

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım. Evrim...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar,...

Levent Ünsaldı “Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!”

2 göbek öncesinden nenemin o gün, samanlıkta kiminle seviştiğini bilmiyorum ki!Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!Bizim peder eski asker, emekli albay, Kıbrıs gazisi kendisi. İyi bir askermiş… Pederin...