Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Charlie Hebdo’dan çirkin Aylan Kurdi karikatürü

Dünyadan, Haberler 14 Ocak, 02:50'de eklendi

Charlie Hebdo karikatür dergisi Aylan Kurdi ile ilgili karikütürü nedeniyle birçok kesim tarafından ‘iğrenç, İslamofobik’ olarak suçlanıyor.

 

Geçen yıl ocak ayında IŞİD’in düzenlediği saldırı nedeniyle 10 çalışanını kaybeden Charlie Hebdo adlı karikatür dergisi, Bodrum’da kıyıya vuran Aylan Kurdi‘nin büyüyünce nasıl biri olacağını çizmesi üzerine birçok kesimden tepki gördü.

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre, ‘Riss’, Laurent Sourisseau, imzalı “Göçmenler” başlıklı karikatürde Aylan Kurdi‘nin kıyıya vuran cesedi bir balon içinde görünüyor ve yanında “Küçük Aylan büyüdüğünde ne olurdu?” diye soruluyor.

Aylan Kurdi’nin büyüdüğünde ‘Almanya‘daki tacizcilerden biri olabileceği’ imasının ön plana çıktığı karikatürdeki sorunun altında da koşarak kaçan bir kadını, elleri açık halde kovalayan iki erkek görülüyor.

charlie hebdo, aylan kurdi, karikatür,

 

Karikatürün altında da Fransızca arkadan elle tacizde bulunanlar için kullanılan ‘Tripoteur‘ kelimesi kullanılarak “Almanya’da tacizci” olabileceği ifade ediliyor.

Charlie Hebdo‘nun bu karikatürü, Almanya’nın Köln kentindeki yılbaşı kutlamalarında 100’e yakın kadının göçmenlerden oluştuğu belirtilen gruplar tarafından toplu tacize uğramasının ardından geldi.

Hiciv tarzı mizahı benimseyen dergiye sosyal medyadan tepki yağdı ve dergi ‘ırkçılık’ yapmakla suçlandı.

Twitter kullanıcıları karikatürü “iğrenç“, “zevksiz” sözleriyle eleştirdi ve ‘İslamofobik‘ olmakla suçladı.

aylan-kurdi-charlie-hebdo

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.