Charlie Hedbo kapağını yayınlayan 4 Haber Sitesi engellendi!

0

Diyarbakır 2. Sulh Mahkemesi 4 haber sitesinin Charlie Hedbo dergisinde yayınlanan Hz.Muhammed’in tasvir edildiği karikatürü paylaşmaları sebebi ile kapatılmasına karar verdi.

 

Karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun, bugün çıkan ilk sayısında Hz. Muhammed’in tasvir edildiği karikatüre yer vermesi nedeniyle Diyarbakır Barosu’na kayıtlı Av. Ercan Sezgin tarafından Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonucunda Charlie Hebdo dergisinin bugünkü kapağında yer alan karikatürü yayımlayan 4 internet sitesinin ilgili bölümüne erişiminin engellenmesine karar verdi.

Mahkeme verdiği kararında, her kesin ifade özgürlüğüne sahip olduğunu; ancak asıl olanın ifade özgürlüğünün korunması olduğunu, ifade hürriyetinin diğer kişi hak ve hürriyetleri ile sınırlamaya tabi tutulduğuna yer vererek, “Bu kapsamda ifade özgürlüğü, bu hakkı kullanan bir kişinin bir başkasına istediğini söyleyebilmesine imkan tanımaz. Bazen ifade hürriyeti başkalarının kişilik hakları ile çatışabilir. Hukuk düzeninin çatışan iki değeri kişilik hakkı ile ifade özgürlüğünü aynı anda koruması mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.

Engellenen siteler
Mahkemenin engellediği 4 haber linki ise şunlar:
* http://www.birgun.net/news/view/charlie-hebdodan-saldiri-sonrasi-hz-muhammedli-ilk-kapak-hepsi-affedildi/l 1920
* http://t24.com.tr/haber/charlie-hebdonun-katliam-sonrasi-ilk-kapaginda-hz-muhamme d-je-suis-charlie-dedi,2 83546
* http://www.internethaber.eom/iste-charlie-hebdonun-hz.-muhammed-kapagi-755978h.h tm
* http://www.thelira.com/haber/154169/ilk-kapaginda-hz-muhammed-var”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here