Davutoğlu: ”Komisyon vicdanıyla karar verdi!”

0

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, 4 eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu’nun kararı için “Konuyu objektif bir şekilde ele aldılar ve vicdanlarıyla karar verdiler” dedi. Davutoğlu konuşmasında son dönemde gündemde olan Şişli tartışmalarına da değindi.
‘Başarımız demokratik istikrar’

“Hedeflerine ulaşamadılar. Ama bu hedeflerle neye yöneldiklerini sorgulamak bizim görevimizdir. 12 yıllık iktidarımızda en büyük başarımız demokratik istikrardır. Baktılar ki 12 yılda bir başarı hikayesi var.
“Bunu en can alıcı yerinden vurmak için ülkeyi itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Milletle kucaklaşmış olarak siyasi hayata girmiş olanlar böyle karanlık komplolardan etkilenir mi?

‘Bahçeli kendi dönemini hatırlasın’
“Beklediklerinin aksine ithalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 70’lere geldi. Çünkü bu ekonominin gücü kaynağı AK Parti kadrolarının siyasetidir. Bahçeli kendi dönemini hatırlasın, biz de krize giden hortumları hatırlatırız. Bu ekonomi ak bir siyasetin elinde başarıya ulaşmıştır. Ekonominin bozulmasını bekleyenler daha çok beklerler.

Şişli tartışmaları
“Şişli’de anlaşmaya gittiler. Hayri İnönü başkan seçilirse Sarıgül’ün oğluna bıracak görevini. Burada bir saltanat ve şiddet kültürü var. Şantaj, tehdit kültürü var. Bunlardan demokrasi çıkar mı, çıkmaz. 2 ayı doldu hala Şişli sorununu çözemediler. Bunların hiçbir zaman demokratik zihniyeti olmadı.

Meclis Soruştur Komisyonu’nun kararı
“Soruşturma Komisyonu hukuki bir süreçtir. Konuyu objektif bir şekilde ele aldılar ve vicdanlarıyla karar verdiler. İddialar ortaya atıldıktan sonra bakanlar görevi bıraktılarr. Komisyon savcıların fonksiyonunu yürütür ve iddianame niteliğinde bir karar alırlar.

“Biz bu süreçte komisyona müdahalede ve telkinde bulunmadık. Ama muhalefet her gün ihsası reyde bulundu. Bu bir suçtur. Soruşturma komisyonunu kurduk, hiçbir zaman bir telkinimiz olmadı. Bu karar herkesin saygı duyması ve sonuçlarını beklemesi lazım.

“Yüce Meclis konuyla ilgili kararını verecektir. Komisyon kendi hukuk anlayışı içinde bir karar vermiştir. Biz AK Parti olarak atılması gereken tüm adımları attık. Bu süreçte Komisyon kendi kararını alırken ve baskı altına alınmamışken, AK Parti kadrolarını yönlendirme çabası var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here