Ana SayfaPolitikaDemirtaş'tan AKP'ye "tövbe estağfurullah"...

Demirtaş’tan AKP’ye “tövbe estağfurullah” önerisi

AKP’nin “Haydi Bismillah”lı seçim şarkısı CHP’nin şikayeti ve YSK’nin kararıyla yasaklanınca Demirtaş da “Bismillah yerine tövbe estağfurullahlı şarkı” önerdi.

AKP’nin 1 Kasım seçimleri için hazırlattığı, sözleri Alper Kış’a ait olan “Haydi Bismillah” adlı seçim şarkısı, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı’na yaptığı şikayet doğrultusunda yasaklandı.

Tanal’ın seçim dilekçesinde şarkının “halkın dini, manevi duygularını istismar etmeye yönelik olduğu” gerekçesini sunmasını değerlendiren YSK, “Bismillah” ifadesinin bu anlama geldiğini ifade ederek şarkının kullanımını yasakladı.

Mağduriyet için abartı: ‘CHP sayesinde besmele yasak’

Yasak kararını AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ Twitter hesabından duyurdu. Bozdağ, “Bismillah” sözcüğünün kullanımı tümüyle yasaklanmışçasına “CHP sayesinde seçimde besmele yasak. CHP besmelesiz kampanya yapabilir ama biz seçim kampanyamıza ve her işimize ‘Haydi Bismillah’ diyerek başlamaya devam edeceğiz” dedi.

Ahmet Davutoğlu ise Konya’da katıldığı partisinin il örgütü yemeğinde konuya değindi. Davutoğlu da şöyle konuştu:

CHP bizim yüreğimizdeki bismillahı söylememize engel olabilir mi? Biz yola çıkarken bismillah deriz, bir işe başlarken bismillah deriz. Demediğimizde huzursuz oluruz. Selam verirken selamün aleyküm deriz. Bunlar bu milletin mayasında var. İşte söylüyorum; Haydi Bismillah. Bunların üzerinden ideolojik kavga yapmak isteyenler, milletle kavga ederler. Milletle kavga edene millet prim vermez.

CHP’den ‘din siyasete alet’ tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ibadeti Allah için yaptıklarını, siyaset için yapmadıklarını kaydetti. Herkesin bu konuya özen göstermesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, inançların ve dinin siyaset konusu yapılamayacağını, insanların manevi dünyalarının siyasete alet edilemeyeceğini ifade etti.

Demirtaş: ‘Bismillah yerine tövbe estağfurullahlı şarkı yapsınlar’

Bayramın ilk gününde Diyarbakır’da olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise taşımalı sisteme tepki gösterdiği konuşmasında AKP’nin tüm devlet kurumlarını olduğu gibi dini de parayı da kullandığını söyledi ve AKP’nin bismillahlı seçim şarkısının yasaklanması hakkında “Seçim propagandasında bismillah kullanmak yasak değil. Bismillah değil tövbe estağfurullah kullansa daha iyi olurdu” dedi. (Sendika.org)

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

7 maddeyle, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız var mı?

Halihazırda gözlük takan bireyler de yeni reçeteye ihtiyaç duyabilir ve bunu...

9 maddeyle İspanya’da bir sosyalist ütopya: Marinaleda kasabası

Polisin, suçun ve işsizliğin olmadığı; "sosyalist ütopya" olarak nitelendirilen İspanyol kasabası...

17 Fotoğrafla bitmeyen savaşların muhabiri Robert Capa kimdir?

Savaşın fotoğrafı dendiğinde kaçınılmaz olarak ilk akla gelen isin Robert Capa...

14 maddeyle 2015’te yaşanan unutulmayacak olaylar

2015'in önemli olayları... 2015 yılı geride kalırken, birçoğumuzun hemfikir olacağı üzere...

Tartışı-Yorum

SARAY-(CIK) (Tolga Yumrukaya)

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya KISACA Kentsel dönüşüm, varlıklı sınıfın düşük gelirli insanları kent dışına atma planıdır.Gölcük depreminden sonra gündemimize geldi kentsel dönüşüm konusu. Yıllarca belediyelerin plansız, izinsiz ve kalitesiz yapılaşmaya göz...

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp...

Doğu’nun Boşaltılan Ruhu ve IŞİD

Faruk İşbilen - Tartışı-Yorum İnsanı bir kukla gibi düşünürsek onu hayat kazandıran ipler vardır. Bu ipler sağlık, madde ve ruhtur. İnsanı bu üçü ayakta tutar. İlk çağlarda insanları yok etmek...